Spośród czterech polskich aren przygotowanych na Euro 2012, na Stadionie Miejskim we Wrocławiu do tej pory działo się najwięcej. Odbędą się tutaj trzy mecze grupowe w ramach tego turnieju, ale po jego zakończeniu stadion nie będzie stał pusty. Władze miasta już teraz potwierdziły terminarz kilku prestiżowych imprez. Na 29 czerwca 2012 roku zaplanowano koncert Prince’a, następnie piłkarski turniej Polish Masters, w którym wezmą udział: Borussia Dortmund, Tottenham, Szachtar Donieck i Śląsk Wrocław, a w październiku wielki hit – mecz towarzyski pomiędzy Brazylią i Japonią! Ponadto Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku i Gospodarzem World Games 2017. Ten stadion – mimo że nie jest ani największy, ani najładniejszy – zachwyca funkcjonalnością i prestiżem.
Po trwającej 27 miesięcy budowie, Stadion Miejski został oddany do użytku 8 września 2011 roku. Już dwa dni później odbyło się tam pierwsze masowe wydarzenie. Co ciekawe nie był to ani mecz piłkarski, ani koncert, a prestiżowa walka bokserska o mistrzostwo świata federacji WBC w wadze ciężkiej z udziałem Tomasza Adamka i Witalija Kliczko. Oryginalna inauguracja stadionu okazała się strzałem w dziesiątkę, gdyż na trybunach zasiadło 40 tysięcy kibiców, a wydarzenie było transmitowane w 140 krajach! Wrocław niewątpliwie zyskał na promocji. Na tym się jednak nie skończyło. 17 września na stadionie przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej wystąpił George Michael, a 1 października na płytę boiska wjechały monster trucki w ramach zawodów Monster Jam. Reprezentacja Polski po raz pierwszy zagrała we Wrocławiu 11 listopada 2011 roku, mierząc się z Włochami. Podopieczni Franciszka Smudy przegrali 0:2, a rangę spotkania przyćmił brak orzełka na trykotach Polaków.
Stadion Miejski we Wrocławiu to wybudowany za ponad 850 milionów złotych obiekt o innowacyjnej konstrukcji i niebanalnym wyglądzie. Żelbetowe trybuny chowają się za pomysłową elewacją przysłoniętą siatką z włókna szklanego pokrytego teflonem. Charakterystyczna membrana daje stadionowi wiele możliwości w kontekście przeróżnych iluminacji, dostosowanych do rodzaju wydarzenia. Atutem wrocławskiego obiektu jest także szeroka esplanada, która umożliwia lepszy dostęp do stadionu, a sprawność przy organizowaniu imprez masowych jest niezwykle ważna. Ponadto na uznanie zasługują trybuny, które są jednopoziomowe. Dzięki temu wnętrze stadionu wygląda jak starożytny grecki teatr i tworzy rozgrzany do czerwoności emocjami kibiców „kocioł”. A z czego słynęła teatralna grecka scena? Oczywiście ze świetnej akustyki. Aż strach pomyśleć, jak głośny będzie doping ponad 44 tysięcy kibiców, których może pomieścić arena na Dolnym Śląsku. Dla bardziej wymagających fanów przygotowano 30 lóż vipowskich, a jedną z nich podobno zarezerwował już rosyjski miliarder, Roman Abramowicz.
Na co dzień swoje mecze na Stadionie Miejskim rozgrywa drużyna Śląska Wrocław. Dokładna data powstania klubu nie jest znana, ale przyjmuje się, że był to rok 1947, kiedy to połączyły się ze sobą dwa wojskowe kluby sportowe: Pionier i Podchorążak. „Wojskowi”, bo taki przydomek nosi wrocławski zespół, przechodzili przez lepsze i słabsze momenty w swojej historii. Piłkarzom Śląska tylko raz (1977r.) udało się wywalczyć mistrzostwo Polski. Jeden z tych lepszych okresów dla WKS-u przypada na ostatnie lata: od sezonu 2008/09 wrocławianie występują w Ekstraklasie, a rok temu zdobyli wicemistrzostwo Polski, które pozwoliło im na walkę o udział w Lidze Europy UEFA. „Wojskowi” pokonali takie zespoły, jak Dundee United czy Lokomotiv Sofia, ale ostatecznie okazali się słabsi od Rapidu Bukareszt. Obecnie zajmują 3. pozycję w polskiej Ekstraklasie i tracą zaledwie trzy punkty do liderującej Legii Warszawa.
Jednak Euro 2012 to nie tylko nowe stadiony, ale także rozbudowa i modernizacja infrastruktury miasta-gospodarza turnieju. A Wrocław to miasto, które w ostatnich latach rozwinęło się w nieprawdopodobnym tempie. Od marca tego roku Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika dysponuje nowym, większym terminalem, który kosztował 300 milionów złotych. Jest on wygodniejszy dla podróżnych, których może obsłużyć aż 3 miliony rocznie, a także bardziej komfortowy dla pracowników, którym znacznie ułatwi pracę. Wrocław ma w końcu lotnisko na europejskim poziomie. Znacznej modernizacji uległa także komunikacja miejska. Wybudowano autostradową obwodnicę Wrocławia, odremontowano Dworzec Główny, rozwinięto połączenia kolejowe, uruchomiono specjalne linie tramwajowe i autobusowe, a także sieć parkingów Park and Ride. Autobusy będą zawozić kibiców z lotniska pod sam stadion, a na specjalnym przystanku obok stadionu zatrzymywać się będą także pociągi. Wszystko po to, aby sympatycy futbolu mogli spokojnie i bezpiecznie dotrzeć na mecz. Dla tych, którym biletów na Euro 2012 nie udało się zdobyć, miasto Wrocław od 8 czerwca do 1 lipca utworzy w Rynku Strefę Kibica, która będzie mogła pomieścić 30 tysięcy fanów.
Mówi się, że Wrocław ma szczęście będąc gospodarzem Euro 2012, ale to kibice mogą mówić o większym szczęściu, że mogą odwiedzić Wrocław. Już od kilku lat stolica Dolnego Śląska zadziwia swoją sprawną organizacją i nowoczesnością. Śmiało można powiedzieć, że Wrocław to polski Nowy Jork! To jedno z największych ośrodków kulturalnych i intelektualnych w Polsce, studiuje tutaj ponad 70 tysięcy młodych ludzi. Miasto słynie także z wielu klubów muzycznych, pubów i dyskotek. Być może dlatego czescy kibice boją się, że ich piłkarze, którzy zamieszkają we Wrocławiu, będą się bawić do późna. Filharmonia i opera, muzea, teatry i kina – to także wizytówka dolnośląskiego miasta. Wrocław zapewni przyjezdnym kibicom nie tylko świetną zabawę, ale i spokojny sen w hotelach, pensjonatach, hostelach czy miejscach kempingowych. W „Wenecji Północy” – bo tak bywa nazywany Wrocław ze względu na dużą (czwartą w Europie) liczbę mostów – znajdzie coś dla siebie także miłośnik zabytków. Stoją tam obiekty pochodzące z różnych okresów. Zachwyt budzi najstarsza części miasta, Ostrów Tumski. Godne uwagi są również Stare Miasto, gotycki ratusz w Rynku czy modernistyczna Hala Stulecia. Obowiązkiem każdego turysty przebywającego we Wrocławiu jest także odwiedzenie Panoramy Racławickiej, Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej czy ogrodu zoologicznego, który posiada najwięcej gatunków zwierząt w Polsce.
Obecnie we Wrocławiu trwają ostatnie, kosmetyczne poprawki Stadionu Miejskiego. Czyszczona jest membrana, na której ma w końcu działać widowiskowa iluminacja. Chociaż ostatnio pojawiły się nieporozumienia pomiędzy dwoma firmami odpowiadającymi za prace na arenie i problemy z pozwoleniem na użytkowanie obiektu, to prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, przekonuje, że miasto zdąży na czas, a drobne kłopoty nie będą miały wpływu na organizację Euro 2012.