Fundacja Signum ma zaszczyt zaprosić na “Zabić Nudę”, pokaz czterech filmów krótkometrażowych (w tym dwóch premier) Wilhelma Sasnala w Palazzo Donà Brusa w Wenecji.
Wilhelm Sasnal (urodzony w Tarnowie 1972, obecnie mieszka i pracuje w Krakowie) jest polskim artystą, zajmującym się zarówno malarstwem jak i filmem. Jego prace są niezwykle osobiste i osadzone w codziennym życiu. Czerpiąc z nurtu polskiej szkoły “kina własnego”, jak również z wizualnej stylistyki niezależnych teledysków, Sasnal z niezwykłą wrażliwością zderza ze sobą obraz z muzyką.
Choć artysta razem ze swoją żoną Anką zrealizował kilka filmów pełnometrażowych, krótkie filmy pozwalają mu na większą swobodę w prowadzeniu narracji, a proces twórczy jest zbliżony do procesu towarzyszącemu malowaniu obrazów.
Program
- Kolumb, 2014/27’
Produkcja: Lismore Castle Arts, Sadie Coles HQ
Zainteresowanie Sasnala postacią XV-wiecznego włoskiego odkrywcy zaczęło się po zapoznaniu się z aktualnymi teoriami medycznymi na temat prawdopodobnej choroby dwubiegunowej Krzysztofa Kolumba. Sasnal opowiada historię podróży niezwykłego odkrywcy, przeplatając historyczne fakty z wytworami własnej wyobraźni. Film analizuje stan umysłu i spuściznę kolonizatora w charakterystycznym dla artysty nurcie ‘kina własnego’. - Zabić nudę, 2021/5’33’’
Film w bardzo wizualny i intuicyjny sposób zabiera nas w psychodeliczną podróż. Czerpiąc z tradycji kina psychodelicznego, Sasnal wykorzystuje prywatne materiały archiwalne, wprowadza eksperymentalną narrację i zaburzenia wizualne, by w jak najbardziej sugestywny sposób zobrazować doświadczenie psychodeliczne. - Koreks, 2015/14’
produkcja: Johnen Galerie / Esther Schipper Galerie, Berlin
Punktem wyjścia dla narracji jest wizyta w starym, rodzinnym domu. Odkrywając opuszczoną przestrzeń, bohater filmu natrafia na niewywołaną taśmę filmową z materiałem, który sfilmował 25 lat temu. W filmie splatają się wspomnienia pierwszych doświadczeń związanych z nauką wywoływania taśmy z wyobrażeniami bohatera o tajemniczej zawartości niewywołanej rolki filmowej. - Litania, 2015/2’43’’
Litania w bardzo poetycki i wysmakowany wizualnie sposób konfrontuje motyw religii i popkultury poprzez niejednoznaczne zestawienie tekstu tradycyjnej litanii z popularną piosenką alternatywnego zespołu rockowego lat 80.
Autorzy wystawy
KURATORKI WYSTAWY: Małgorzata Kozioł, Paulina Przyborowska
KONCEPT KURATORSKI: Małgorzata Kozioł
ASYSTENT ARTYSTY: Paweł Gardynik
WSPÓŁPRACA TECHNICZNA: Giovanni Slongo
PROJEKT PLAKATU: Wilhelm Sasnal
Podziękowania dla Andrzej Przywara, Foksal Gallery Foundation
WYSTAWA FINANSOWANA PRZEZ: Signum Foundation
Wystawa otwarta w dniach 07-12.09.2021
Godziny wystawy: 10.00-18.00
Projekcje o pełnej godzinie (Ostatnia projekcja o 17:00)
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc: palazzodonabrusa@gmail.com
Adres: Palazzo Donà Brusa San Polo 2177, 30125 Venezia
http://www.palazzodonabrusa.it/
Biografia artysty
Wilhelm Sasnal urodzony w 1972 roku w Tarnowie, mieszka i pracuje w Krakowie. Malarz,
rysownik, filmowiec i twórca komiksów. Prace Wilhelma Sasnala znajdują się w najważniejszych światowych kolekcjach muzealnych, m.in. w Museum of Modern Art i w Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu, Sprengel Museum w Hanowerze, Fondation Beyeler w Riehen, Van Abbemuseum w Eindhoven i Stedelijk Museum w Amsterdamie. Artysta miał wystawy indywidualne m.in. w Kunsthalle Zürich, Camden Arts Centre i Whitechapel Gallery w Londynie, K21 Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen w Dusseldorfie, Haus der Kunst w Monachium, oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych na całym świecie.
Od samych początków kariery artystycznej, Wilhelm Sasnal rozwijał równolegle dwa ważne dla niego nurty: malarstwo i film. W ostatnich latach artysta wraz z żoną Anką kręcił filmy pełnometrażowe: Świniopas (2008), Z daleka widok jest piękny (2011), Aleksander (2013), Huba (2013), Słońce, to słońce mnie oślepiło (2016). Ich filmy były prezentowane na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych m.in na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, czy na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Sasnalowie zdobyli także nagrodę za Najlepszy Nowy Film Polski podczas 11. edycji Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Wilhelm Sasnal najczęściej pracuje na taśmie 16 mm.
Fundacja Signum
Fundacja Signum zajmuje się działalnością pomocową na rzecz dzieci i młodzieży oraz międzynarodową promocją sztuki XX i XXI wieku – ze szczególnym uwzględnieniem sztuki polskiej. Stara się łączyć te działania w projektach edukacji przez sztukę oraz sztuki zaangażowanej społecznie. Fundacja działa na terenie Polski z siedzibą w Fabryce Zeylanda w Poznaniu oraz w dwóch przestrzeniach wystawienniczych: Signum Foundation Gallery w Łodzi oraz Palazzo Donà w Wenecji.
www.signum.art.pl/wydarzenie/wilhelm-sasnal-zabic-nude/
Palazzo Donà Brusa / Fundacja Signum
Palazzo Donà Brusa, gotycki pałac, to wyjątkowe miejsce w samym sercu Wenecji, na Campo San Polo. Początki pałacu sięga XIV wieku, był najpierw domem rodziny arystokrackiej Donà, pochodzącej z Aquileia. Palazzo ma niezwykle bogatą historię, przez wiele lat było domem artystów, między innymi włoskiego kompozytora Giovanniego Francesco Brusa. Od 2009, roku jest własnością Fundacji Signum, zajmującej się promocją sztuki współczesnej.
Działalności fundacji w Wenecji została zainaugurowana wystawą „Obudźcie się, aby śnic” pokazując prace artystów takich jak: Mirosław Bałka, Nicolas Grospierre, Grupa Sędzia Główny, Tadeusz Kantor, Eustachy Kossakowski, Katarzyna Kozyra, Natalia LL, Dominik Lejman, Jacek Malczewski, Kasimir Malevich, Michał Martychowiec, Roman Opałka, Ignacy Stanisław Witkiewicz, Krzysztof Wodiczko. W 2010 roku odbyła się kolejna wystawa Fundacji Signum: Światło i Ruch/Luce e movimento/lumière et mouvement, będąca wystawą – hołdem dla sztuki kinetycznej i wielkich osobowości świata sztuki drugiej połowy XX wieku: MadameDenise René, Carlosa Cruz-Dieza, Jesusa Rafaela Soto, dzięki którym sztuka kinetycznazmieniła nie tylko nasze myślenie, ale również otaczającą nas przestrzeń prywatną i publiczną. Zostały zaprezentowane prace artystów: Martha Boto, Carlos Cruz-Diez, Horacio Garcia Rossi, Werner Graeff, Julio Le Parc, László Moholy-Nagy, Józef Robakowski, Nicoals Schöffer, Jesús Rafael Soto, Gregorio Vardanega.
Signum Foundation Palazzo Donà jest od wielu lat przestrzenią wystawienniczą. Dzięki wyjątkowemu położeniu stała się ona miejscem dialogu odmiennych kultur, postaw artystycznych, międzynarodowych spotkań artystów i krytyków. Miejsce z indywidualnym charakterem.