Wywiad z Piero Cannasem, Przewodniczącym Włoskiej Izby Handlowej w Polsce

0
1306

Spotykamy się z Piero Cannasem po raz pierwszy od momentu jego wyboru na Przewodniczącego Włoskiej Izby Handlowej i Przemysłowej w Polsce.

ys

Dzień dobry Panie Przewodniczący, wsztkiego najlepszego z okazji Pana wyboru na to stanowisko i prosiłbym na początek o krótkie przedstawienie się tym, którzy nie mieli okazji poznać kim jest Piero Cannas.

Przewodniczący Global Strategy Poland, lat 50, inżynier z ponad 25-letnim doświadczeniem zawodowym we Włoszech i za granicą w management consulting, zarządzaniu finansami i M&A. W 1992 r. byłem po raz pierwszy w Polsce, ówczesna Warszawa różniła się od tej dzisiejszej, towarzyszyłem wówczas grupie włoskich przedsiębiorców z sektora zootechnicznego w celu oceny ewentualnych możliwości inwestowania tutaj. Następnie z przyczyn zawodowych udałem się na Daleki Wschód, pracowałem wówczas dla CEO, jednej ze spółek managementu, consultingu i M&A w Singapurze z siedzibą główną w Szanghaju. Następnie w 2006 roku, kiedy założyłem Global Strategy wraz z moim wspólnikiem z Mediolanu, postanowiliśmy powrócić do Europy Wschodniej, a szczególnie interesowała nas Polska. Otworzyliśmy nasze biuro w 2009 roku, najpierw wspólnie z inną spółką z branży managementu i consultingu, a od 2012 roku działamy już samodzielnie. Dzisiaj nasza grupa liczy ponad 40 konsultantów, rozmieszczonych w biurach w Mediolanie, Warszawie, Pradze i Amsterdamie. W Polsce pracuje się bardzo dużo nad przejmowaniem firm międzynarodowych, ponieważ Warszawa jest ważnym miejscem finansowym Europy Wschodniej i wszystkie najważniejsze operacje finansowe z tej części regionu mają miejsce właśnie tutaj.

Jakie są przyszłe trendy, które będą panować w Polsce? Jakie mogłyby być oczekiwania firm włoskich, które chciałyby zainwestować tutaj?

Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, w których trend wzrostu jest stabilny i dzięki temu przyciągają wiele inwestycji międzynarodowych. Wystarczy pomyśleć o tym, że w najbliższych perspektywach europejskich przewiduje się przeznaczenie sumy ponad 70 miliardów euro w ciągu najbliższych siedmiu lat na rozwój infrastruktury kraju. Do tej sumy należy dodać jeszcze kwoty, które wyłoży państwo polskie. Mówimy zatem o olbrzymich środkach, które posłużą do pokrycia zapotrzebowania przestrzeni infrastrukturalnej, w dziedzinach takich jak transport, energia i podstawowa infrastruktura. Polska jest krajem o prawie 40 milionowej populacji, z rynkiem wewnętrznym, który ciągle się zmienia.

Mówi się często o sektorze energetycznym w Polsce.

W Polsce od dawna bardzo rozpowszechnione jest używanie węgla, problemem jest wpływ tego zjawiska na środowisko naturalne. Również Polska chce przestrzegać protokołu z Kyoto i stara się zmieniać swoją politykę energetyczną, ulepszając sieć energetyczną. W poprzednich latach z uwagą śledzono złoża gazu łupkowego i mówiło się, że mogą one zagwarantować Polsce niezależność energetyczną przez następne 300-400 lat, lecz tak naprawdę nie wiadomo, jak wielkie są i na ile lat starczą. W Polsce dobrze rozwija się rynek związany z produkcją energii wiatrowej. Natomiast pozyskiwanie energii słonecznej jak na razie, z powodu pewnych norm prawnych, nie jest aż tak atrakcyjne dla inwestorów, choć są już gotowe projekty ustaw, które mogłyby zmienić tę tendencję i zachęcać do stawiania małych instalacji do pozyskiwania energii słonecznej.

Co się zaś tyczy Pańskiej kadencji w Izbie Handlowej…

Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, iż nie wierzę, że istnieje jakikolwiek inny kraj na świecie, który tak jak Polska miałby na swoim terytorium tak dobrze rozwiniętą i wykwalifikowaną sieć firm włoskich. Włochy poprzez działalność swoich firm uczyniły Polskę głównym partnerem strategicznym pod względem inwestycji. Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce reprezentuje zatem miejsce fizyczne i wirtualne, gdzie włoscy przedsiębiorcy spotykają się i wymieniają się doświadczeniem , mogąc liczyć również na wsparcie swoich wspólników i mistrzów z dziedziny przemysłowej z całego świata. Właśnie z tego powodu rola Izby jest ważna, łączy i wspomaga społeczność włoską w Polsce. Pierwszy krok, który właśnie czynimy, to połączyć wszystkie obecne filie w Assocamerestero, co z punktu widzenia organizacyjnego powoduje szereg zmian, wymaga wysiłku i inwestycji, nad którymi aktualnie zarząd kończy pracę. Zmiany te przyczyniają się do skoku jakościowego i dają możliwość jeszcze bliższego współdziałania z włoskimi przedsiębiorcami już obecnymi w Polsce i z tymi przyszłymi. To jest nasz najbliższy wyznaczony cel, który zamierzamy zrealizować w przeciągu 6 najbliższych miesięcy. Chcemy, by nasz status prawny został usankcjonowany. Będziemy mogli wtedy stworzyć prawdziwy system wspólnie z innymi instytucjami włoskimi obecnymi w Polsce, poczynając od Ambasady i ICE. Przyszli przedsiębiorcy, którzy zdecydują się inwestować w Polsce będą mogli liczyć na naszą pomoc w wejściu na rynek i maksymalne wsparcie. W dniach 9-12 listopad będziemy uczestniczyć w spotkaniu Convention Mondiale di Assocamerestero i to będzie nasza pierwsza konfrontacja z innymi Izbami Handlowymi, Pozwoli to nam poznać, ocenić i ulepszyć naszą ofertę zarówno w stosunku do małych i średnich, jak i dużych firm.