“Doktor Who” to brytyjski serial science fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Zyskał miano kultowego, wpływając na kilka pokoleń twórców filmowych i telewizyjnych. Uzyskał wiele nagród, a także dwa wpisy w Księdze Rekordów Guinnessa: jako najdłuższy serial science-fiction na świecie oraz za równoczesną emisję odcinka w największej liczbie krajów. Serial opowiada o przygodach kosmity z rasy Władców Czasu, znanego jako Doktor, który podróżuje przez czas i przestrzeń swoim statkiem TARDIS. Mimo że jest to produkcja brytyjska, bohaterowie odwiedzają wiele miejsc i są świadkami niezliczonych wydarzeń historycznych na Ziemi i poza nią… a także we Włoszech!
Podczas pierwszej włoskiej eskapady, Pierwszy Doktor (William Hartnell) i jego kompani zawitali do starożytnego Rzymu, podczas odcinka “The Romans” z 1965 roku. Przez kilka tygodni cieszą się włoskimi wakacjami, które przerywają im handlarze niewolników. Ponadto, Doktor podsuwa cesarzowi Neronowi pomysł spalenia Rzymu. O Cesarstwie Rzymskim słyszymy również w odcinku “The End of the World” z 2005 roku, kiedy to w dalekiej przyszłości Dziewiąty Doktor (Christopher Eccleston) informuje, że nowe Rzymskie Imperium zajęło całą Europę.
Może z powodu pożaru, następna wizyta Doktora we Włoszech ma miejsce dopiero w odcinku “The Masque of Mandragora” z 1976 roku, kiedy to Czwarty Doktor (Tom Baker) wraz z kompanką Sarą Jane (Elisabeth Sladen) lądują w piętnastowiecznej Italii. Dwójka bohaterów musi powstrzymać Mandragore przed połknięciem księżyca, co utrudniają im pałacowe intrygi i działania złowrogiego kultu. Odcinek, mimo jego włoskiej tematyki, był kręcony w Walii.
Jak wiadomo, Walia to nie Włochy, dlatego odcinek “The Fires of Pompeii” z 2008 roku został nakręcony w sławnym na całym świecie studiu Cinecittà, znajdującym się na przedmieściach Rzymu. To właśnie Rzym jest celem Dziesiątego Doktora (David Tennant) i jego towarzyski Donny (Catherine Tate). Niestety, po nieudanych kalkulacjach, dwójka bohaterów ląduje w Pompejach, w przeddzień erupcji Wezuwiusza. Muszą rozwiązać zagadkę dlaczego wyrocznia, której przepowiednie zawsze się sprawdzają, nie dostrzega zbliżającego się wybuchu wulkanu. Największą przeszkodą okazuje się jednak walka z czasem, jako że erupcji wulkanu nie da się uniknąć. “The Fires of Pompeii” był pierwszym odcinkiem kręconym poza Wielką Brytanią w odnowionej wersji serialu. Było to duże przedsięwzięcie, wykorzystujące ogromną liczbę statystów i efektów specjalnych, jednak trudności na planie nie przeszkodziły powstaniu imponujących scen. Również sam Wezuwiusz został uwieczniony przez ekipę filmową, a później wykorzystany w odcinku. Połączenie prawdziwych zdjęć i efektów specjalnych pozwoliło na uzyskanie scen erupcji.
Ostatni, jak na razie, odcinek z włoskim akcentem to “The Vampires of Venice” z 2010 roku. Jedenasty Doktor (Matt Smith) zabiera dwójkę swoich towarzyszy, Amy (Karen Gillan) i Rory’ego (Arthur Darvill) do szesnastowiecznej Wenecji, w ramach ich prezentu ślubnego. Niestety, ich romantyczna wycieczka zostaje przerwana przez dziwne zachowanie uczennic tajemniczej szkoły dla dziewcząt, prowadzonej przez dyrektorkę, która bardzo boi się weneckiego słońca. Mimo że miejscem akcji była Wenecja, odcinek kręcony był w Chorwacji.
Żaden szanujący się podróżnik w czasie i przestrzeni nie odpuściłby sobie wycieczki do Włoch. Italia pozostaje popularnym celem turystycznym, nawet jeśli rodzaj podróży wydaje się niecodzienny. Serial zmienił format i osobę nim kierującą. Nowe przygody Piętnastego Doktora (Ncuti Gatwa) dostępne są od 11 maja na Disney+ na całym świecie.