Wino a zdrowie

0
234

We wszystkich krajach rozwiniętych choroby układu krążenia są głównym powodem śmierci i stanowią 50% wszystkich zgonów. Badania naukowe wykazują, że picie napojów alkoholowych w umiarkowanych ilościach redukuje ryzyko śmierci z powodu chorób naczyń wieńcowych, a także z powodu innych chorób u 25-30% osób w wieku średnim, zwłaszcza mężczyzn powyżej czterdziestego roku życia i kobiet po menopauzie. 

Należy jednak pamiętać, że napoje alkoholowe spożywane w nadmiernych ilościach zwiększają prawdopodobieństwo zachorowań, a ryzyko wzrasta wraz z ilością spożytego alkoholu. Nadużycie alkoholu powoduje szereg chorób przewlekłych, które obniżają jakość życia, sa to np.: nadciśnienie, choroby układu krążenia, marskość wątroby, uzależnienie od alkoholu, różne rodzaje nowotworów, uszkodzenia mózgu i cały szereg innych problemów.

Wyniki niektórych badań dowodzą, że tzw. binge drinking (spożywanie różnego rodzaju napojów alkoholowych w stosunkowo niewielkich odstępach czasu) jest szkodliwe dla serca. Do problemów zdrowotnych związanych z nadużywaniem alkoholu dochodzą jeszcze problemy społeczne, które dotyczą zarówno osób pijących jak i innych członków społeczeństwa. Konsekwencje dotykają członków rodziny (w tym dzieci), przyjaciół i znajomych, a często również zupełnie obce osoby.

Umiarkowane spożycie wina u zdrowej osoby jest w stanie zredukować ryzyko chorób serca nawet o 25%. Teza jest udokumentowana przez tzw. francuski paradoks. Na czym on polega? Francuzi stosują dietę z wysokim stężeniem tłuszczów, masła i serów, czyli produktów uważanych za niezdrowe, które spożywają w nieodpowiednich dawkach. Mimo tych niezdrowych zachowań odsetek osób dotkniętych wymienionymi wyżej patologiami jest bardzo niski, właśnie dzięki umiarkowanym ilościom wina spożywanym w trakcie posiłku. 

Poza tym do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje również sprawnego układu moczowego, którego podstawowe zadanie to usuwanie z organizmu toksyn, które mogłyby zaszkodzić prawidłowej pracy wątroby czy nerek. Wadliwe działanie tego układu może prowadzić do zaburzeń naturalnych funkcji organizmu i konieczności poddania się zabiegom oczyszczania.

Wino odgrywa tu znaczącą rolę, jako że posiada działanie moczopędne, a także sprzyja utrzymaniu w moczu niskiego poziomu toksyn azotowych. W tym przypadku najbardziej zalecane jest białe wino wytrawne, ponieważ zawiera niski poziom potasu, którego ilości zależą od obszaru produkcji i sposobów przetwarzania. Potas ma działanie odwrotne do sodu, który zatrzymuje wodę w organizmie, czyli blokuje absorbcję wody między komórkami i powoduje obrzęk tkanek. Alkohol obecny w winie również posiada działanie moczopędne i ułatwia filtrację nerkową poprzez rozszerzanie błony naczyniowej nerek i zahamowanie wydzielania się hormonu wstrzymującego mocz. Jest jednak dalece niewskazane spożywanie wina w przypadku poważnych zaburzeń czynności nerek