Apulia leży na obszarze w połowie pagórkowatym, w połowie równinnym. Na północy tego regionu znajduje się Gargano, cypel utworzony z wapienia i skał erupcyjnych, miejscami o stromych powierzchniach, porośniętych śródziemnomorskim zaroślami. Poniżej mamy Tavoliere, również w prowincji Foggia. Następnie Murge, rozległy obszar obejmujący prowincje Barletta-Andria-Trani, Bari i Brindisi. W końcu Salento z prowincją Lecce i częścią Brindisi oraz Tarentu.
Wspaniały obszar winnic w Apulii zmniejszył się o połowę od czasów boomu produkcyjnego, a roczna produkcja wina przekracza 6,7 miliona hektolitrów (2017). Po latach produkcji nastawionej na wysoką wydajność, szczególnie win kupażowanych, dzięki ich barwie i konsystencji, obecnie mają miejsce próby ulepszenia obszaru. Mają one na celu poprawę jakości każdego z elementów wybranych win, w szczególności tych opartych na rodzimych winoroślach. Przede wszystkim na obszarze pomiędzy Brindisi i Tarentem najbardziej popularną formą hodowli jest Alberello, obecnie jednak coraz częściej zastępowane jest przez Spalliera.
Głównymi winoroślami tego regionu, w zależności od położenia, są:
- Na północy – Bombino bianco, Bombino nero, Trebbiano Toscano, Uva di Troia,
Sangiovese oraz Montepulciano;
- W środkowej części, Verdeca oraz Bianco di Alessano;
- Na południu Primitivo, Negro Amaro i Malvasia nera.
Na północy, w prowincji Foggia w rejonie zwanym Daunia, znajdujemy wina San Severo DOC i Cerignola DOC. Na tym obszarze najbardziej popularnymi winoroślami są Bombino Bianco i Bombino Nero, Sangiovese i Montepulciano, Trebbiano Toscano i Uva di Troia (czarna jagoda). Wokół Bari znajdujemy obszar Castel del Monte, z którego pochodzą trzy wina z oznaczeniem DOCG (oznaczenie pochodzenia): Castel del Monte Bombino Nero DOCG, Castel del Monte Nero di Troia Riserva DOCG i Castel del Monte Rosso Riserva DOCG. Tutaj znajduje się również Aglianico i najbardziej popularne winorośla międzynarodowe. Poniżej, nadal w pobliżu Bari, znajdziemy Gravina DOC, Martinafranca DOC i Locorotondo DOC. Na tym obszarze produkowane są również białe wina z miąższem, z winorośli Verdeca (Gravina), Bianco d’Alessano (Martinafranca) i Malvasia Bianca Lunga (Locorotondo). Jeszcze dalej, na półwyspie Salentyńskim, oprócz głównej winorośli Negro Amaro i Primitivo, znajdziemy Malvasia Nera di Brindisi. Winorośl ta charakteryzuje wina oznaczone lokalnym DOC, w tym Primitivo di Manduria DOC (i Primitivo of Manduria Dolce Naturale DOCG) oraz wina Salice Salentino DOC. Region posiada więc 4 wina oznaczone DOCG, z których 3 pochodzą z poprzedniego DOC Castel del Monte, oprócz wyżej wspomnianego Primitivo di Manduria Dolce Naturale DOCG. Ponadto istnieje 28 produktów oznaczonych DOC i 6 oznaczonych IGT (klasa wina).