Warszawa latem

0
1223

Jest wiele osób, które z różnych względów nie będą mogły wyjechać w tym roku na wymarzony urlop w kraju bądź za granicą, spędzając letnie miesiące w mieście. Czy to jednak oznacza, że są skazani na nudę? Nie, takie wakacje wcale nie muszą być nieciekawe, zwłaszcza w Warszawie, ponieważ władze stolicy oraz prywatne instytucje przygotowały cały szereg atrakcji dla tych, którzy nie zdecydują się na wyjazd poza miasto.

Na początek można się wybrać do warszawskiego La Playa Music Baru, czyli wakacyjnego centrum stolicy, otwartego od maja do 25 września, znajdującego się po praskiej stronie Wisły nad samym brzegiem rzeki. Z plaży La Playa Music Baru rozpościera się przepiękny i niepowtarzalny widok na Stare Miasto i Zamek Królewski. Miejsce to oferuje wszystkim spragnionym czynnego wypoczynku weekendy z kursami salsy i samby, ponieważ taniec to doskonała forma spędzania wolnych chwil oraz świetna zabawa w gronie znajomych. Nauka tych tańców odbywa się na skąpanej słońcem nadwiślańskiej plaży. Ponadto na terenie La Playa Music Baru wszyscy plażowicze mogą korzystać z dwóch boisk do siatkówki plażowej, które mogą być także wykorzystane do gry w badmintona. Cały niezbędny sprzęt do uprawiania siatkówki plażowej, badmintona, bule oraz frisbee można bezpłatnie wypożyczyć w barze. Do tego fantastycznego miejsca można się dostać nie tylko tradycyjnymi środkami transportu takimi jak autobus czy samochód, ale również tramwajem wodnym czy specjalnym promem.

Kto natomiast w te gorące letnie dni chciałby spędzić trochę czasu na wodzie, będzie mógł skorzystać z szerokiej oferty przygotowanej przez Fundację „Ja Wisła”, która oferuje krótkie rejsy drewnianymi łodziami, kultywując tradycje i obyczaje warszawskich żeglarzy i przewoźników. Przewodnicy fundacji odkryją przed turystami piękno i tajemnice Wisły, opowiadając o historii, dziedzictwie kultury i wartościach przyrodniczych doliny Wisły. Rejsy Fundacji, w których może uczestniczyć jednorazowo maksymalnie dziesięć osób, są realizowane w ramach odpłatnej działalności statutowej fundacji. Ponadto w każdą sobotę i niedzielę do końca sierpnia pełnoletni mieszkańcy stolicy będą mogli wziąć udział w bezpłatnych spływach, które poprowadzą instruktorzy z Fundacji Promocji Rekreacji „KiM” w ramach projektu współfinansowanego przez władze Warszawy. Wszyscy zainteresowani tymi jednodniowymi spływami spotykają się w soboty i niedziele o godz. 9.00 przy ul. Zaruskiego w Porcie Czerniakowskim. Wioślarze po krótkim szkoleniu na wodach portu wypłyną na Wisłę; podczas spływu będzie można np. zobaczyć i przepłynąć śluzą im. Inż. Tillingera do Kanału Żerańskiego. Spływy kończą się około godz. 15.00 przy bazie KS Spójnia. By wziąć udział w spływie, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.fundacjakim.pl/index.php?pid=294.

Również miłośnicy natury znajdą dla siebie coś ciekawego w Warszawie, gdyż niemal ¼ obszaru stolicy stanowią parki, skwery i ogrody. Uzupełnieniem historycznych parków, stanowiących oprawę królewskich i magnackich rezydencji, takich jak Ogród Saski, Łazienki czy Wilanów, są inne zielone miejsca, których przykładem mogą być nowoczesny ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i Pole Mokotowskie stanowiące enklawę zieleni i jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Warszawy i turystów. Ogród na dachu BUW-u, który rozpościera się na powierzchni ponad 1 hektara, jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Ogólnie dostępny ogród, aczkolwiek ogrodzony i zamykany, stanowi doskonałe miejsce wypoczynku nie tylko dla studentów czy pracowników naukowych, ale także wszystkich warszawiaków poszukujących miejsca na relaks. Ogród składa się z części górnej i dolnej, które połączone są strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Można w nim podziwiać rozmaite gatunki i odmiany roślin, posadzone w trzech odmiennie skomponowanych częściach, a z mostków i tarasu widokowego przyjrzeć się panoramie Warszawy.

A jeśli natura, woda i plaże nie będą wystarczające, Warszawa może Was zaskoczyć innymi atrakcjami. Najodważniejsi będą mieli okazję świetnie się bawić kilka metrów nad ziemią, bowiem w stolicy istnieją dwa parki linowe: „Park Linowy Warszawa” i „Park Linowy Bielany”. Te parki to specjalnie przygotowany teren do zabaw z użyciem lin rozmieszczonych na drzewach, gdzie mogą bawić się wszyscy, bez żadnego doświadczenia na linach, zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Do pierwszego parku można dostać się tradycyjnymi środkami transportu lub dopłynąć tramwajem wodnym, ponieważ znajduje się on w niedalekiej odległości od Baru La Playa. Park zapewnia niezapomniane wrażenia, adrenalinę, wysiłek na świeżym powietrzu oraz widoki na panoramę Wisły i Starówki. Wszyscy głodni przygód, po przybyciu na miejsce, są wyposażani w profesjonalny sprzęt asekuracyjny, a następnie pouczani o zasadach posługiwania się nim. W obu parkach można odczuć smak ryzyka bez ryzyka, ale za to z dużą dawką adrenaliny. A jeśli ktoś chciałby znaleźć się jeszcze wyżej? Już od kilku tygodni warszawiacy i turyści mogą podziwiać panoramę miasta z balonu zakotwiczonego w Orange Stacja Balon, która znajduje niedaleko Stadionu Narodowego. Jest to miejsce, w którym każdy będzie mógł przeżyć ekscytującą przygodę polegającą na pionowym locie helowym balonem na wysokość 160 metrów, w którym jednorazowo zmieści się nawet 30 osób. Orange Stacja Balon jest otwarta codziennie w godzinach 9:00-22:00, a w weekendy do 24:00.

Ci, którzy chcą poczuć smak XIX-wiecznej Warszawy, mogą wybrać się na przejażdżkę konnym omnibusem lub dorożką po Starówce. Natomiast ci, którzy chcą cofnąć się do lat 50. XX wieku, powinni wybrać się na przejażdżkę zabytkowym tramwajem linii „T”, który będzie kursował przez centrum miasta oraz jego prawobrzeżną część do 30 września, we wszystkie weekendy oraz dni świąteczne. Jego trasa rozpoczyna i kończy się na Placu Narutowicza. Podczas przejażdżki tym promocyjnym tramwajem można podziwiać Warszawę przez okno lub też wysiąść na wybranym przystanku, aby zwiedzić znajdujące się na trasie liczne zabytki i atrakcje. W środku tego niezwykle oryginalnego pojazdu o stylowym, drewnianym wnętrzu znajdują się: pianino, system nagłośnienia, monitory LCD, a także istnieje możliwość połączenia się z Internetem za pomocą WIFI. Na podróżnych czekają takie atrakcje jak: konkursy z nagrodami, podróże tematyczne oraz minikoncerty fortepianowe w wybrane weekendy.

W lipcu będzie można wziąć udział w festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, który powstał na początku lat 90. z potrzeby konkurowania z Festiwalem Jazz Jamboree. Dziś pozycja warszawskiego festiwalu jest niepodważalnie silna w muzycznym środowisku Europy. Wielu muzyków z całego świata doskonale wie, że podczas Warsaw Summer Jazz Days można prezentować odważną i innowacyjną muzykę, ku uciesze mediów, publiczności czy mecenasów państwowych i prywatnych. Na przestrzeni lat główne założenia Warsaw Summer Jazz Days pozostały niezmienne: promocja jazzu współczesnego, prezentowanie tego co w nim najnowsze i najbardziej kreatywne. Innym znanym festiwalem o podobnej tematyce jest XVIII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal „Jazz na Starówce”, który rozpoczął się 30 czerwca a zakończy się 25 sierpnia. Tegoroczna edycja tradycyjnie upłynie pod znakiem międzynarodowych gwiazd i jazzowych odkryć. To jeden z najdłuższych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie, podczas którego, publiczność ma okazję bezpłatnie wysłuchać gwiazd z Europy i Stanów Zjednoczonych. Ten festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach.