Światowość, glamour, moda, muzyka i lokalizacja jak marzenie, czyli ostatnie piętro eleganckiego Vitkaca w samym sercu Warszawy – w takim stylu 12 czerwca tego roku przyjętych zostało 350 gości trzeciej edycji Nagrody Gazzetta Italia. Wydarzenie to powstało, aby uhonorować osoby, które w swojej działalności przyczyniły się do umocnienia stosunków polsko-włoskich.
W tym roku wyróżnienie otrzymały cztery niezwykłe osobistości: wielki reżyser Krzysztof Zanussi, który w swoim dorobku ma, m.in., Złotego Lwa z festiwalu w Wenecji, a który, odbierając nagrodę skomentował: “Jestem pewien, że moi friulijscy przodkowie byliby szczęśliwi, widząc mnie dziś nagradzanego przez społeczność włoską w Polsce”.
Drugą nagrodzoną była znakomita dziennikarka Grażyna Torbicka, zakochana w Italii i przez wiele lat współorganizująca – matka chrzestna Taormina Film Festival. “Jestem przeszczęśliwa otrzymując tę nagrodę od Gazzetta Italia, która od lat działa na rzecz relacji między naszymi krajami. Jak wiecie, bardzo podziwiam włoskie kino, które będzie obecne na festiwalu w Kazimierzu Dolnym”, skomentowała.
Muzyczny przerywnik na skrzypcach w wykonaniu Jarosława Nadrzyckiego zapowiedział trzeciego laureata, Massimiliano Caldiego – dyrygenta, który występował na scenach całego świata, równie aktywnie działając w polskich filharmoniach i wielkiego propagatora polskiej muzyki we Włoszech. “To zaszczyt otrzymać tę nagrodę w obecności przedstawicieli instytucji i społeczności włoskiej w Polsce, kraju, który stał się już moją drugą ojczyzną”, powiedział wzruszony Caldi.
Jan Ostrowski, profesor, historyk sztuki i dyrektor zamku na Wawelu został uhonorowany w dziedzinie kultury jako osoba, która od lat utrzymuje stosunki naukowe z Włochami, a wśród swoich zasług ma m.in. zorganizowanie w Bari wystawy poświęconej Bonie Sforzy. Pokazy mody Łukasza Jemioła i Salvatore Piccione nadały gali modowy charakter, a sami projektanci nagrodzeni zostali za szczególny wkład w promocję mody, od zawsze ważnego sektora gospodarki włoskiej, a coraz bardziej również polskiej.
Wszyscy laureaci, poza statuetką, otrzymali cenne wazony wykonane ze szkła artystycznego z Murano, ufundowane przez firmy Yalos, La Perla Veneziana, MU Glass and Stones, posiadające certyfikat autentyczności. Na scenie wystąpili także Edoardo Vitali, pierwszy sekretarz Ambasady Włoch w Warszawie, który wspomniał o ważnej roli Gazzetta Italia wśród społeczności włoskiej w Polsce oraz dla Polaków kochających Bel Paese. Dalej: uosobienie elegancji Kasia Likus, konsul włoski w Krakowie, partner Nagrody Gazzetta Italia, Sebastiano Giorgi, redaktor naczelny Gazzetta Italia oraz pomysłodawca nagrody, a także Kasia Stefanow, właścicielka Mystyle Events i współorganizatorka gali. Wśród znakomitych gości, oprócz wielu przedstawicieli mediów, znalazł się także dziennikarz Jaś Gawroński, reżyserzy Marek Koterski oraz Jerzy Gruza, Karolina Porcari, konsul Ambasady Roberto Neccia, dyrektorzy Włoskich Instytutów Kultury, Roberto Cincotta i Ugo Rufino, a także dyrektor ICE Antonino Mafodda.
Po rozdaniu nagród i pokazach mody nadszedł czas na muzykę w wykonaniu polsko-włoskiego trio w składzie: “Dave” Nylaya i siostry Kasia i Ewa Goławskie, finalistki X Factor, którzy zaproponowali gościom swoje interpretacje wielkich hitów. Organizację Trzeciej Edycji Nagrody Gazzetta Italia umożliwili sponsorzy: Argentea, Mac Cosmetics, Batiste i Piotr Knapik, Regent Hotel Warsaw, Carini, Region Apulia, Bodyspace, Cybex, Chicco, Faraone, Gpoland, Salini, Mercante di Venezia, Pro Futuro, Partnerspol, Don Caruso, Bella Napoli. Specjalne podziękowanie dla Magdaleny Wrany, lektorki Instytutu Filologii Romańskiej UJ, która odpowiadała za tłumaczenia ustne w czasie gali.
Krzysztof Zanussi
Nasz laureat w kategorii sztuka filmowa jest absolwentem wydziału fizyki i filozofii oraz wydziału reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor scenariuszy filmowych i producent. Debiutował filmem „Struktura kryształu” w 1969 roku. Lata 70. w jego twórczości nazywane kinem moralnego niepokoju to między innymi filmy „Życie rodzinne”, „Za ścianą”, „Spirala”, „Barwy ochronne”. W 1984 roku film „Rok spokojnego słońca” przyniósł mu główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji. Tematem jego filmów są niezmiennie problemy moralne i etyczne współczesnego człowieka. Maestro Zanussi jest członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury oraz honorowym przewodniczącym włoskiego festiwalu Popoli e Religioni – Terni Film Festival oraz propagatorem założenia sieci inter-religijnych festiwali europejskich. Ponadto jest wykładowcą na Uniwersytetach Śląskim i Warszawskim, a także pełni funkcję przewodniczącego Rady Programowej i wykładowcy Akademii Multi Art w Krakowie. Działalność artystyczna przyniosła mu wiele światowych nagród, a wśród nich: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz wyrazy uznania przyznane we Włoszech za całokształt twórczości: nagroda „Lumière” przyznawana przez Włoskie Stowarzyszenie Autorów Teatralnych i Filmowych, Premio Flaiano, nagroda im. Roberta Bressona przyznana przez Ministra Kultury Watykanu i wręczona podczas MFF w Wenecji nel 2003.
Grażyna Torbicka
Laureatką w dziedzinie dziennikarstwo jest Grażyna Torbicka, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Jedna z najbardziej znanych i docenianych dziennikarek w Polsce. Pomysłodawczyni, a od 2007 roku Dyrektor Artystyczna festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Janowcu. W 1998 roku została zaproszona do grona członków FIPRESCI (The International Federation of Film Critics), organizacji zrzeszającej krytyków filmowych z całego świata. Moderatorka konferencji prasowych na MFF w Wenecji. Przez wiele lat współorganizowała i była gospodynią międzynarodowego festiwalu Taormina Film Fest. Od 1987 do 2016 roku była autorką licznych programów i reportaży na temat kina dla drugiego programu TVP. Od 1996 do 2016 roku prowadziła program „Kocham kino” poświęcony sztuce filmowej, a zwłaszcza promocji i edukacji w zakresie kina autorskiego. Poświęcenie i pasja, z jaką promuje światowe kino w Polsce i za granicą przyniosły jej mnóstwo nagród, wśród których Order Odrodzenia Polski, srebrny medal Gloria Artis przyznany przez Ministra ds. Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz, w 2008 roku, Stella della Solidarietà Italiana przyznana przez Prezydenta Republiki Włoskiej za zasługi w szerzeniu i promocji kultury włoskiej.
Massimiliano Caldi
Nie istnieje bardziej uniwersalny kod od języka muzyki, a jednym z jego najklarowniejszych i najwspanialszych użytkowników jest bez wątpienia maestro Massimiliano Caldi. Dowodem tego są jego liczne występy na całym świecie, podczas tournée, które przez dziesięć ostatnich lat zaprowadziło go na sceny w Izraelu, Omanie, Stanach Zjednoczonych, Chile, Brazylii, Niemczech, Austrii, Rosji i Turcji. W Polsce koncertował i wciąż koncertuje w ramach największych krajowych festiwali, regularnie pojawiając się na podiach najważniejszych filharmonii i orkiestr symfonicznych, z którymi często wykonuje muzykę włoską. Równocześnie jego doświadczenie sprawiło, że zaangażował się w promocję polskiej muzyki we Włoszech i innych krajach, którą to popularyzuje poprzez swoje tournée i programy muzyczne poświęcone utworom polskich kompozytorów. Ostatnim projektem Massimiliano Caldi był koncert utworów Góreckiego, które zostały wykonane przez muzyków z Orchestra de I Pomeriggi Musicali 3 i 4 maja bieżącego roku.
Jan Ostrowski
Jan Ostrowski – polski historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk oraz zastępcą przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Otrzymał liczne odznaki, w tym Odznakę Honorową „Bene Merito” (2012). Specjalizuje się w historii sztuki nowożytnej. Od wielu lat pozostaje pracownikiem naukowym Instytutu Historii Sztuki UJ. Relazcjęz Włochami rozpoczął pobytem we Florencji na stypendium Fondazione Longhi. Autor Książki „Van Dyck i malarstwo genueńskie”. Zajął się badaniami nad rysunkami malarza genueńskiego XVII w. Sinibaldo Scorza. Organizator wystaw „Bona Sforza” – Bari 2000 i „Tesori del Castello Reale di Cracovia” w Lecce.
Uzasadnienia dwóch nagród specjalnych z dziedziny mody
Łukasz Jemioł
Minimalizm, prostota i niewymuszona elegancja to wspólny mianownik wszystkich jego kolekcji. Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych projektantów w Polsce. Jego marka jest symbolem dobrego stylu, a charakteryzuje ją perfekcyjne wykończenie i dbałość o detal. Inspiracje dla swoich kolekcji czerpie przede wszystkich z otaczającej go codzienności, obserwując uważnie nowe trendy w muzyce, sztuce i podróżach.
Salvatore Piccione, marka Piccione.Piccione.
Ten włoski projektant to jeden z najbardziej utalentowanych przedstawicieli współczesnej branży modowej. Należy do czołówki projektantów pokazujących swoje najnowsze kolekcje podczas Milan Fashion Week. Przedstawia swoje dokonania na imprezach modowych, w których uczestniczą takie marki, jak Versace czy Francesco Scognamiglio, a jego pokazy lokowane są między prezentacją Marni czy też Armani. Laureat nagrody Vogue – Who ́s Next podczas Alta Roma Fashion Week. Wyróżniany i wspierany przez włoską branżę mody.