Śladami pana Herberta

0
85

tłumaczenie pl: Agata Pachucy

7 czerwca w sali Sant’Ansano w Santa Maria della Scala w Sienie odbyła się inauguracja projektu „Śladami pana Herberta”. Oprócz przedstawicieli instytucji goszczącej i Instytutu Adama Mickiewicza w wydarzeniu wzięły udział prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka oraz zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie Magdalena Trudzik.

7 standów z fotografiami i cytatami Zbigniewa Herberta, ustawionych w różnych miejscach Sieny i Orvieto, stworzy wyjątkowy spacer śladami poety, który ponad 60 lat temu odwiedził miasto i pisał o nim w swoich esejach. Projekt, zrealizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest częścią obchodów setnej rocznicy urodzin poety. Spacer oferuje możliwość odwiedzenia Sieny i Orvieto, przyjmując punkt widzenia poety-podróżnika, który dzięki swojej ogromnej wiedzy i umiejętnościom literackim był w stanie odkryć subtelności historii, dzieł sztuki i architektury tych miast, nie zapominając o komentowaniu codziennego życia ich mieszkańców.

Instalacja składa się z siedmiu stojaków (2×1 metr) ustawionych w miejscach opisanych przez Herberta w opowieści z jego podróży: trzech w Orvieto (stacja kolejki linowej P. Cahen, Piazza Gualtieri/Via del Duomo, Piazza Duomo) i czterech w Sienie (Palazzo Pubblico, Pinacoteca Nazionale di Siena, Santa Maria della Scala, Fortezza Medicea). Każdy z nich zawiera krótki tekst biograficzny i cytat z książki „Barbarzyńca w ogrodzie” (w języku włoskim i angielskim). Książka ta, jedno z najważniejszych dzieł autora, zostanie wkrótce opublikowana w języku włoskim przez wydawnictwo Adelphi, w tłumaczeniu Andrei Ceccherellego.

Projekt został zrealizowany w ramach obchodów stulecia urodzin Zbigniewa Herberta (pod oficjalnym patronatem UNESCO), we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie oraz Urzędami Miejskimi Sieny i Orvieto i pozostanie otwarta dla publiczności do 1 listopada 2024 roku.