Rozdanie nagród Gazzetta Italia w Warszawie – 8 czerwca 2017

0
6055

Rozdanie nagród Gazzetta Italia, VITKAC, Warszawa 8.06.2017.

patronat Ambasady Włoskiej, we współpracy z Vitkac, Likus

nagrody ze szkła z Murano: Gambaro&Tagliapietra i YALOS

Partnerzy: Astaldi, Barilla, Bella Napoli, Chicco, Città di Jesolo e Consorzio di Imprese Turistiche di Jesolo, Dolce Amaro, Don Caruso, Faraone, Ferretti & Bębenek, Likus Hotele i Restauracje, Partnerspol, Salini-Impregilo, San Lorenzo, Aperol, Casa Italia, Citydesign, Consorzio Promovetro Murano, CRS, Ferrero, Sfumato Arte, Sweet Living, TecnaSys

Specjalne podziękowania dla Magdaleny Wrany (tłumaczki)

photo credit: Michał Moryl/Gazzetta Italia

„Nagroda ta ma ważne znaczenie dla włoskiej społeczności w Polsce, ale także dla wielu Polaków, którzy kochają Italię. To miły wieczór, podczas którego wyróżnione zostają osoby, które pozostawiły znaczący ślad w relacjach polsko-włoskich. Dlatego specjalne podziękowania należą się redakcji Gazzetta Italia, kierowanej przez Sebastiano Giorgi, która wykonuje niezwykle pożyteczną i skrupulatną pracę. Życzę wam zatem przynajmniej kolejnych siedmiu lat sukcesów!”, są to słowa ambasadora Alessandra De Pedys  wypowiedziane podczas uroczystości rozdania nagród Gazzetta Italia. Wydarzenie to miało na celu także uczczenie siedmiu lat istnienia polsko-włoskiej gazety oraz codziennego magazynu cyfrowego  Polonia Oggi. „Wykonujecie bardzo ważną pracę promującą stosunki polsko-włoskie. I bardzo cieszę się, że uroczystość ta odbywa się właśnie w Vitkacu”, dodała Katarzyna Likus, Konsul Honorowa Włoch w Krakowie, uhonorowana wraz z ambasadorem wyjątkowym podarunkiem wykonanym ze szkła artystycznego z Murano firmy Gambaro & Tagliapietra. Na galę, z akompaniamentem muzyki na żywo, wystawą akwafort Pietro Annigoniego (dzięki wkładowi Sfumato Arte) i włoskim bufetem, przybyło ponad 300 gości, w tym wielu przedstawicieli włoskich instytucji i polsko-włoskiego świata biznesu: Antonino Mafodda dyrektor Ice, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie Roberto Cincotta, Stefano Zedde z włoskiej Izby Handlowej w Polsce, prezes Comites – Alessandro Vanzi oraz wielu wykładowców uniwersyteckich wydziałów italianistyki, lingwistyki stosowanej oraz architektury uczelni w Warszawie i Krakowie.

Wśród uczestników gali pojawili się także:   Zbigniew Boniek, wzbudzający wśród włoskich gości wiele emocji i wspomnień związanych z okresem kiedy grywał jako zawodnik Juventusu oraz Romy; Anna Maria Anders, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, córka generała Andersa, którego żołnierze zdobyli Monte Cassino w czasie II wojny światowej. Na uroczystości, prowadzonej przez Nicole Pezzolato i Vincenzo Corsini, nie zabrakło także dyrektora Biblioteki Narodowej Mikołaja Baliszewskiego, Małgorzaty Niezabitowskiej – byłej rzeczniczki premiera Tadeusza Mazowieckiego, aktorki i reżyserki Karoliny Porcari, Monika Olejnik z Tomaszem Ziółkowskim, Zbigniew i Katarzyna Niemczyccy, Anna Romantowska, aktorka Małgorzata Bogdańska, znany dziennikarz Jerzy Iwaszkiewicz i wielu innych wspaniałych gości, zebranych, aby okazać uznanie czworgu nagrodzonym przez Gazzettę: dziennikarzowi Jasowi Gawronskiemu, architektowi Renato Rizziemu, prezesowi Lewiatana Henryce Bochniarz (reprezentowanej przez Beatę Dziekanowską) oraz poecie i pisarzowi Jarosławowi Mikołajewskiemu. Wszyscy nagrodzeni otrzymali statuetkę Gazzetta Italia oraz piękne naczynie wykonane z artystycznego szkła z Murano firmy YALOS. Ta druga już edycja uroczystości rozdania nagród Gazzetta Italia odbyła się pod patronatem Ambasady Włoskiej, przy wsparciu Konsula Honorowego Włoch w Krakowie oraz z udziałem: Aperol, Casa Italia, Citydesign, konsorcjum Promovetro Murano, CRS, Ferrero, Sfumato Arte, Sweet Living, TecnaSys, którzy towarzyszyli stałym partnerom Gazzetty: Astaldi, Barilla, Bella Napoli, Chicco, Miasto Jesolo i Konsorcjum Przedsiębiorstw Turystycznych w Jesolo, Dolce Amaro, Don Caruso, Faraone, Ferretti & Bębenek, Likus Hotele i Restauracje, Partnerspol, Salini-Impregilo i San Lorenzo.

UZASADNIENIE PRZYZNANIA NAGRÓD
Jas Gawronski
Dziennikarz, pisarz, poseł w Parlamencie europejskim i senator Republiki Włoskiej. Jaś Gawroński prawdopodobnie jest jedną z tych osób, które obecnie najlepiej reprezentują stosunki polsko-włoskie. Syn dyplomaty Jana Gawrońskiego i włoskiej pisarki Luciany Frassati, która w czasie nazistowskiej okupacji aktywnie działała, udzielając pomocy prześladowanym Polakom. Gawroński – laureat, miedzy innymi, Premio Estense oraz były Przewodniczący Quadriennale di Roma – przeprowadzał wywiady z osobami, które pozostawiły trwały ślad w polskiej historii, jednak dla wielu Włochów stał się symbolem korespondentów telewizji Rai, którzy zza żelaznej kurtyny opowiadali wówczas o świecie, który wydawał się tak odległy i inny. Dzisiaj jesteśmy wszyscy bardziej europejscy i Gawroński, rodzinnie i kulturowo, znajomicie reprezentuje tę nową Europę.

Renato Rizzi
Kultury nie można ograniczać do przedmiotów czy specjalizacji, to mądrość, która rządzi wszelkimi naszymi czynami. Tak właśnie Renato Rizzi, profesor na Uniwersytecie Architektury w Wenecji, przechodzi od nauczania do projektowania i teorii, przedstawiając swoją niebanalną wizję. Jego wyjątkowość intelektualna rozpoznawalna jest na całym świecie – od Stanów Zjednoczonych, gdzie przez dziesięć lat współpracował z Peterem Eisermanem, aż po Polskę, gdzie zaowocowała projektem oraz realizacją nowego, imponującego i technicznie zaskakującego Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Architekt zdolny do postawienia śladu dzisiejszych czasów poprzez międzynarodowe projekty i niezliczone publikacje, które pozwoliły mu zdobyć nagrody i wyróżnienia jak Złoty Medal Włoskiej Architektury podczas mediolańskiej Triennale. Społeczności polsko-włoskiej Rizzi przyczynił się łącząc powtórnie tradycję włoskich architektów, którzy przez wieki zbudowali wiele z najpiękniejszych budynków w Polsce. Jeżeli pragniecie lepiej poznać realizowany w Gdańsku projekt Renato Rizzi, przypominamy, że jutro w Instytucie Kultury Włoskiej w Warszawie o godzinie 18 będzie miała miejsce inauguracja otwarcia wystawy fotografii poświęconej Teatrowi Szekspirowskiemu oraz konferencja profesora Rizzi.

Henryka Bochniarz (Nagrodę odebrała Beata Dziekanowska)
Założycielka i prezes konfederacji Lewiatan, wiceprezes Businesseurope. Henryka Bochniarz jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Polsce oraz uznanym liderem forum ekonomicznego. W przeszłości minister przemysłu i handlu oraz kandydatka na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Henryka Bochniarz jest także autorką wielu publikacji, które zgłębiają na różnych poziomach zagadnienia ekonomii i biznesu. Należy pamietać, że pani Bochniarz jest promotorką Europejskiego Forum Nowych Idei szukającego najlepszych rozwiązań ekonomicznych dla rozwoju państw europejskich. Jako współzałożycielka Stowarzyszenia kobiet polskich jest także ważnym i wpływowym głosem w promowaniu równouprawnienia kobiet w Polsce. Wielokrotnie nagradzana, między innym Orderem Odrodzenia Polski, Polonia Restituta , pani Bochniarz jest silnie związana z włoskim światem ekonomicznym jako członek zarządów FCA Poland i Unicredit.

Jarosław Mikołajewski
Poeta, eseista, pisarz i znany italianista. Zawdzięczamy mu przetłumaczenie na język polski dzieł włoskich poetów od Świętego Franciszka i Iacopone, od Todiego do Pasoliniego czy Magrellego. Jest również autorem osobistych wspomnień o przyjacielu Ryszardzie Kapuścińskim. Jego poezje zostały przełożone na wiele języków. W latach 2006 – 2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. Twórca Nagrody Literackiej imienia Leopolda Staffa, sam otrzymał wiele nagród literackich, między innymi w roku 2014 nagrodę za zasługi w służbie kultury Gloria Artis. We Włoszech natomiast został nagrodzony: Orderem Gwiazdy Solidarności Włoskiej, otrzymał Nagrodę Państwową za tłumaczenia, Nagrodę Città di Roma i nagrodę Premio Flaiano. Mikołajewski od wielu lat jest pierwszoplanową postacią w stosunkach kulturalnych pomiędzy Włochami a Polską. Wydał między innymi: Rzymską Komedię (zbiór 100 esejów o Rzymie), Wielki przypływ (reportaż o Lampeduzie) oraz Terremoto (reportaż/esej o Amatrice, Norci i Castelluccio).