Artykuł został opublikowany w numerze 80 Gazzetty Italia (maj 2020)
Od kilku lat często słyszy się o właściwościach antyoksydacyjnych czerwonego wina, a dokładniej substancji w nim zawartej, która nazywa się resweratrol. Mowa o polifenolu zawartym w wielu różnych warzywach i owocach, których dobroczynny wpływ na nasz organizm został ostatnio odkryty i zbadany. W kontekście odchudzania suplement resweratrolu pomaga zwalczyć głód i przeciwdziała gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.
W królestwie roślin resweratrol posiada właściwości przeciwgrzybicze. Znajduje się głównie w skórce winogron i winie, w szczególności w czerwonym.
Działanie kardioprotekcyjne tego napoju, typowego dla diety śródziemnomorskiej, jest w dużej mierze związane z zawartością resweratrolu. Lekarze zachęcają jednak, aby nie popadać w niepotrzebny i niebezpieczny entuzjazm, ponieważ korzystne właściwości przypisywane winie zależą od różnych czynników, a przede wszystkim od ilości, która musi być umiarkowana (w przypadku mężczyzn 2-3 kieliszki wina dziennie i trochę mniej w przypadku kobiet).
Poza kolorem, wyznacznikiem zawartości resweratrolu w winie jest także technika uprawy i przetwarzania winogron. Bardziej obfite w tę substancję, wytwarzaną przez rośliny ze względu na jej cenne działanie przeciwgrzybicze, są oczywiście winogrona nie poddane działaniu środkami grzybobójczymi i pestycydami. Ponadto im dłużej wino fermentuje ze skórkami, tym zawartość resweratrolu jest większa.
Resweratrol jest często kojarzony z czymś co powszechnie jest nazywane paradoksem francuskim
Na początku lat dziewięćdziesiątych Serge Renaud, badacz z Uniwersytetu w Bordeaux, porównywał amerykańskie i francuskie społeczeństwo i doszedł do wniosku: mimo że we Francji dieta jest bogata w tłuszcze nasycone, zapadalność na choroby układu krążenia francuzów jest mniejsza, niż w innych krajach. Dlaczego? Oto właśnie definicja paradoksu francuskiego! Według Renauda (i jego zwolenników) regularne spożywanie czerwonego wina, bogatego w resweratrol i inne flawonoidy jest jednym z czynników chroniących, posiadających działanie antyoksydacyjne, a tym samym istotnych przy zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.
Oczywiście ilość resweratrolu, która pozwala na uzyskanie takiego działania nie może być dostarczana jedynie poprzez umiarkowane spożycie napojów alkoholowych. Kolejne badania sugerują, że to połączona aktywność flawonoidów, polifenoli i witaminy K2, dostępnej głównie w żywności sfermentowanej takiej jak sery, jest podstawą skutecznej ochrony układu sercowo-naczyniowego.
Poza winem, głównymi źródłami resweratrolu w żywności są owoce w kolorze intensywnie czerwonym oraz fioletowym, takie jak winogrona, jagody, żurawina i inne owoce leśne. Niemniej jednak żywność taka jak orzeszki ziemne, czy suszone owoce mogą nadal stanowić alternatywne, dla wyżej wymienionych, źródło resweratrolu.
tłumaczenie pl: Paweł Siwek