Narodowe Święto Niepodległości

0
910

11 listopada to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków, ponieważ w tym dniu obchodzi się rocznicę odzyskania niepodległości przez Naród Polski, które nastąpiło w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. To święto, zostało ustanowione w ostatnich latach II RP na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 roku, a zatem prawie 20 lat po faktycznym odzyskaniu niepodległości. Przed wybuchem II wojny światowej, zanim życie Polaków i milionów innych Europejczyków nie zostało wywrócone przez ten konflikt zbrojny, święto niepodległości obchodzone było w Polsce tylko dwa razy, tj. w roku 1937 i 1938. Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 publiczne świętowanie było surowo zabronione, podobnie jak każda inna manifestacja, która przywodziłaby na myśl polską tożsamość. W 1945 święto zostało zniesione przez ówczesne rosyjskie władze na rzecz Narodowego Święta Odrodzenia Polski, obchodzonego 22 lipca. Święto Niepodległości zostało jednak przywrócone w roku 1989, po upadku komunizmu.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, którego nie można przypisać do konkretnej dnia. Wybór 11 listopada jako dokładnej daty święta jest dość arbitralny, uzasadniony po części zbiegnięciem się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie; tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim.

Główne obchody tego święta, z udziałem najwyższych władz państwowych, tradycyjnie odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ponadto, na terenie całego kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, natomiast w kościołach odprawiane są liczne msze w intencji Ojczyzny. Od upadku komunizmu, co roku w dniu 11 listopada, tysiące polskich biegaczy bierze udział w Biegu Niepodległości, organizowanym dla upamiętnienia niepodłości przez Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W tegorocznej edycji biegu liczba zainteresowanych przekroczyła 8000 osób.

W tym roku ulicami Warszawy przeszły dwa liczne marsze. W pierwszym, zatytułowanym „Razem dla niepodległej”, który był manifestacją “ponad podziałami politycznymi i społecznymi”, udział wziął prezydent Bronisław Komorowski. Drugi został zorganizowany przez stowarzyszenie skupiające aktywistów Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego.

Marsz „Razem dla niepodległej”, który wyruszył z placu Piłsudskiego zaraz po zakończeniu oficjalnych uroczystości, przebiegł i zakończył się w spokojnej atmosferze. Jego uczestnicy przeszli m. in. Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi, zatrzymując się przy pomnikach prymasa Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Stefana Grota-Roweckiego i Romana Dmowskiego, oddając hołd osobom zasłużonym dla niepodległości Polski. Pomysł stworzenia pochodu, który zebrałby w swoich szeregach polskich obywateli, bez względu na jakiekolwiek podziały, powstał po zakończeniu zeszłorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które niestety zostały zakłócone przez serię zamieszek. Podczas marszu w 2011 roku na ulicach Warszawy doszło do starć chuliganów ze środowisk anarchistycznych i narodowych, które tym samym popsuły tak ważne dla Polaków święto.

Niestety również w tym roku doszło do starć między demonstrantami a siłami porządkowymi, choć nie były one tak niebezpieczne jak rok temu. Według raportu przedstawionego przez Ewę Gawor, dyrektora stołecznego Biura Bezpieczeństwa, ostateczny bilans starć, które miały miejsce podczas drugiego marszu wynosi: 24 osoby ranne, w tym ośmiu policjantów, i 134 zatrzymanych demonstrantów.