Barolo i inne znakomite wina pochodzące ze wzgórz Langhe są głównymi punktami szlaku turystyczno-kulturalnego, który rozciąga się poprzez jedyny w swoim rodzaju krajobraz na świecie. Winiarnie i gospodarstwa rolne, ale również restauracje, lokalni producenci, hotele, zamki i muzea łączą się w filozofii „jakość w każdym aspekcie”.
„Szlak Barolo i znakomite wina z regionu Langhe” jest trasą, która biegnie przez wzgórzaa, gdzie produkuje się wino Barolo, obejmującą winiarnie i gospodarstwa rolne i wyznaczoną, aby dać turystom możliwość spotkania „króla” spośród win w miejscu jego produkcji.
Projekt zrealizowany przez Związek Gmin „Colline di Langa e del Barolo” oraz regionalną winiarnię w Barolo, za zgodą władz regionu Piemontu i Strefy winiarskiej „Langhe Roero e Monferrato”, pokazuje bogactwo enogastronomiczne, kulturowe, architektoniczne i środowiskowe obszaru Langa di Barolo.
Podróż do serca Langhe.
„Szlak Barolo i znakomite wina z regionu Langhe” jest pasjonującą podróżą do serca i do ducha Langhe. Bezdyskusyjnym bohaterem jest wino, ale wraz z nim pojawiają się elementy dziedzictwa kultury i tradycji, bujność przyrody dodająca uroku zmieniającym się krajobrazom oraz silny, lecz przyjazny charakter ludzi z Langa, gotowych przywitać zwiedzających.
Szlak łączy gminy Alba, Barolo, Castiglione Falletto, Cherasco, Diano d’Alba, Dogliani, Grinzane Cavour, La Morra, Monchiero, Monforte d’Alba, Montelupo Albese, Novello, Roddi, Roddino, Rodello, Serralunga d’Alba, Sinio i Verduno, które tworzą jeden z najbardziej fascynujących krajobrazów Piemontu, miejsca pochodzenia wielu najbardziej znanych na świecie piemonckich czerwonych win.
Członkowie Szlaku
W cztery lata od swojego założenia Szlak liczy już około stu członków: ostatni „spis powszechny” naliczył ich 93 z czego 52 to spółki winiarskie, 28 hoteli, ponad 4 sklepy winiarskie i winiarnie regionalne (ta z Barolo, z siedzibą w słynnym zamku Falletti oraz ta z Grinzane Cavour, która również znajduje się w jednym z najbardziej charakterystycznych i sławnych zamków na wzgórzach Langhe).
Obok winnic i hoteli częścią Szlaku są również restauracje, lokalni producenci żywności, muzea, zamki oraz ciekawe turystycznie obszary. Wszystko to razem przyczynia się do stworzenia obszaru zainteresowań enogastronomicznych i kulturalnych, który podarowuje turystom niepowtarzalne wrażania i emocje, odczuwalne tylko w niewielu miejscach na świecie.
Obraz jakości jest potwierdzony przez podmioty, które stanowią część „Szlaku Barolo i znakomitych win z regionu Langhe”. Status stowarzyszenia określa, w rzeczywistości, wiele cech charakterystycznych, które struktury muszą posiadać. Zasadą kwalifikującą jest „jakość w każdym aspekcie” zarówno jeśli chodzi o ofertę enogastronomiczną, jak i przyjęcie turystów, a także spełnianie rygorystycznych norm ochrony środowiska.
Szlak współgrający z naturą
Poza ogólnymi normami – od godzin otwarcia i ekspozycji logo Szlaku, po wysiłek organizacyjny działalności promocyjnej szlaku – wiele cech charakterystycznych statusu zostało pomyślanych, aby osiągnąć najwyższą jakość w przyjęciu turystów i aby zwrócić szczególną uwagę na kwestie ochrony środowiska.
Tak oto harmonia z naturą stają się elementem wyróżniającym, modelem, z którego hotele i gospodarstwa agroturystyczne muszą czerpać inspiracje, aby móc szczycić się logiem „Szlaku Barolo i znakomitych win z regionu Langhe”, w międzyczasie sugerując odwiedzającym odpowiednie formy zachowania się: począwszy od preferowania wody z kranu oraz konsumpcji nieopakowanych przemysłowo paluszków grissini i chleba, aż po użycie papierowych obrusów zamiast tych plastikowych.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony www.stradadelbarolo.it.