6. edycja Nagrody Gazzetta Italia, 25.11.2022, Warszawa

0
171
FOTO: MARIANO CALDARELLA

 

Tłumaczenie pl: Maja Kaszyńska

Wspaniale było spotkać się ponownie, po trzech latach, razem z ekscytującym włosko-polskim światem, który czyta dwumiesięcznik Gazzetta Italia. Od 12 kwietnia 2019 roku, kiedy miała miejsce ostatnia edycja rozdania nagród Gazzetta Italia, wydarzyło się wszystko: dwa lata pandemii, a potem ta absurdalna wojna. Był to czas, kiedy nasza redakcja, pomimo tego, że świat praktycznie stanął w miejscu, a ludzie prawie nie wychodzili z domów, odważnie i uparcie kontynuowała to, co robi najlepiej: nieprzerwanie pracowała nad wymianą kulturalną między Włochami a Polską, wydając magazyn i wysyłając codzienny newsletter Polonia Oggi.

Udało nam się nawet zorganizować edycję rozdania nagród Gazzetta Italia w stylu „Covidowym”, wykorzystując jedyną imprezę masową, która odbyła się w 2020 roku: Festiwal Filmowy w Wenecji, gdzie na Lido wręczyliśmy Wyróżnienie Specjalne w kategorii Kino odtwócom niektórych ról w filmie „Pod tym samym niebem”, w tym Alessandro Gassmanowi. 

Radość z ponownego wspólnego spotkania można było dostrzec w oczach wielu gości. Uroczysta ceremonia, zorganizowana przez Gazzetta Italia i Mystyle Events Kasi Stefanów, odbyła się w warszawskiej Messalce, 25 listopada, pod patronatem Ambasady Włoch, Agencji ICE-ITA oraz Włoskich Instytutów Kultury w Warszawie i Krakowie. Był to intensywny wieczór pełen nagród, pokazów mody, występów muzycznych, wykwintnego jedzenia i dobrego wina. Galę poprowadzili z niezwykłym profesjonalizmem i lekkością Matteo Mazzucca i Barbara Dziedzic, do których na scenie dołączyła wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego, Magda Wrana w roli nienagannej tłumaczki oraz redaktorki Gazzetta Italia Agata Pachucy i Judyta Marat.

Nagroda Gazzetta Italia jest przyjacielskim wyrazem uznania i ma na celu wyróżnienie osób, którzy zawodowo lub społecznie przyczynili się do rozwoju stosunków włosko-polskich, a biorąc pod uwagę czasy, w których żyjemy, oklaski inauguracyjne były dedykowane przede wszystkim dwóm włoskim przedsiębiorcom, Umberto Magriniemu i Riccardo Caruso, którzy dają przyszłość, czyli mieszkanie, pracę i edukację, dla ponad 300 Ukraińców, głównie matek i dzieci. Jako pierwsza uhonorowana została znakomita aktorka Kasia Smutniak, znana również ze swojego zaangażowania w pracę społeczną w szkole, którą stworzyła wraz ze stowarzyszeniem Pietro Taricone w Mustangu. Smutniak, która utknęła w Rzymie z powodu grypy, pojawiła się na żywo na ekranie, podczas gdy jej ojciec, Zenon, odebrał statuetkę w jej imieniu: szklany talerz Yalos Murano i portret artystki Fedou. „Jeśli jestem kobietą, jaką jestem, mającą wolność wyboru i odwagę, to zawdzięczam to mojemu ojcu, dlatego cieszę się, że to właśnie on dziś wieczorem odbiera to niezwykłe wyróżnienie” – powiedziała Smutniak. Oficjalne powitanie ze strony włoskich instytucji wygłosiła Laura Ranalli, która z powodu czasowej nieobecności ambasadora, przyjęła rolę Chargé d’Affaires Ambasady. „Oprócz złożenia instytucjonalnych pozdrowień, mam również przyjemność nagrodzić jedyną osobę tego wieczoru, która nie jest świadoma tego, że otrzymuje nagrodę Gazzetta Italia. Odnoszącego sukcesy przedsiębiorcę, który jest dobrze znany we włoskiej społeczności również ze względu na wielkie zaangażowanie w pracę społeczną” – powiedziała Ranalli, wywołując na scenę wzruszonego Giorgio Pezzolato.

Następnie odbył się wspaniały pokaz mody projektanta Roberta Czerwika, zapowiedziany przez aktorkę Grażynę Wolszczak, który otrzymał Wyróżnienie Specjalne w kategorii Moda, po którym nastąpiło wręczenie nagród polsko-włoskiej aktorce i reżyserce Karolinie Porcari oraz dyplomacie, byłemu ambasadorowi we Włoszech Wojciechowi Ponikiewskiemu. Następnie nagrodę odebrali wykładowczyni, tłumaczka i znawczyni kina włoskiego Anna Osmólska-Mętrak oraz słynny skrzypek Vadim Brodski, który zachwycił publiczność grając utwór Nicoli Piovaniego z filmu Roberto Benigniego „Życie jest piękne”, przy akompaniamencie fletu poprzecznego, jego córki Margherity i fortepianu, Kamili Sacharzewskiej. Po Brodskim nastąpił pierwszy muzyczny występ utalentowanej wokalistki Natalii Moskal, która wykonała utwór „Mambo Italiano”. Zamknięciem oficjalnej części wieczoru był pokaz mody projektanta Emilio Bonadio, który otrzymał Wyróżnienie Specjalne w kategorii Moda. Następnie przyszedł czas na część nieoficjalną. Goście mogli spędzić resztę wieczoru słuchając występu Moskal, melodyjnych dźwięków fletu cyfrowego re.corder, bawiąc się do włoskiej muzyki tanecznej i próbując wyśmienitej lasagne ze Spaccanapoli, Salumi Villani, czekoladek Ferrero oraz panettoni z Włoski Mąż. Wszystko to w otoczeniu stoisk z perfumami The Merchant of Venice, ubraniami Via Roma i Boskata, kosmetykami Baptiste i cyfrowymi fletami re.corder, czyli firm, które wsparły Galę wraz z Banca Santander, IC&Partners, Horizon Consulting, Food and Law 365, Aldestine, Royal Academy of Make Up, Salon Fryzur Piotr Knapik.

 

Galeria:

Luca Del Sole:

Monika Mraczek:

Mariano Caldarella:

Guido Parodi: