Król lata, a szerzej król kuchni śródziemnomorskiej, pomidor może być kupowany przez cały rok, ale to właśnie w najcieplejszych miesiącach jego owoce dojrzewają i wówczas najlepiej wyrażają swoje właściwości organoleptyczne, które docenić możemy w tysiącach wariantów – zarówno gotowanych jak i na surowo.
Napisałam owoce, zatem dlaczego pomidor postrzegany jest jako warzywo? Od wielu lat trwa debata, która widzi pomidora dokładnie na granicy między dwoma kategoriami. Konkretnie od 1893 roku, kiedy Stany Zjednoczone nałożyły cło na wszystkie importowane warzywa. Prawo było bardzo kwestionowane, a pomidor znalazł się w centrum sporów z powodu jego wieloznaczności na stole, ponieważ owoce, w przeciwieństwie do warzyw, nie podlegały opodatkowaniu. Z botanicznego punktu widzenia pomidory są postrzegane jako owoce, ale przez ich smak nadają się do spożywania w pikantnych potrawach, jak gdyby były warzywami.
Odpowiedź na dylemat można znaleźć w cytacie przypisywanym dziennikarzowi Milesowi Kingtonowi (1941 – 2008), który mógłby raz na zawsze rozwiązać dyskusję: «Wiedza to świadomość, że pomidor jest owocem. Mądrość to nie dodawanie pomidora do sałatki owocowej!».
Z pewnością dobroć i wszechstronność pomidora są wielkie, podobnie jak korzyści jakie jego spożywanie przynosi zdrowiu naszego organizmu. Z należnymi wyjątkami: zaliczając go do kategorii żywności kwaśnej, jest przeciwwskazany w przypadku podrażnienia żołądka i refluksu żołądkowo-przełykowego, a także w przypadku alergii na nikiel.
Przede wszystkim pomidory są przyjaciółmi dla naszej linii: 100 gramów świeżej żywności wprowadza tylko 18 kalorii a dzięki bogactwu wody i potasu, spożywanie pomidorów świeżych i surowych przynosi efekt moczopędny, zmniejszając w konsekwencji zaleganie płynów i powstawanie cellulitu.
Są znakomitym źródłem likopenu, silnego antyoksydantu odpowiedzialnego za czerwony kolor, obecnego także w innych roślinach takich jak arbuz, papryka i czerwone owoce. Likopen ma działanie przeciwzapalne, jest uważany za wysoce ochronny pokarm dla naszego organizmu przeciwko chorobom zwyrodnieniowym i jest szczególnie cenny w zwalczaniu starzenia komórkowego i powstawania nowotworów.
Niedobór likopenu w okresie menopauzy mógłby sprzyjać pojawieniu się osteoporozy. Dlatego dobrze jest spożywać produkty w niego bogate w celach profilaktycznych, w każdym wieku. Zawartość likopenu w pomidorach wynosi 11 mg / 100 g w miąższu i 54 mg / 100 g w skórce.
Spożywanie pomidorów jest powiązane ze spadkiem ryzyka wystąpienia chorób serca o 29%. Pomidor, o ile jest pochodzenia biologicznego, uważany jest za prawdziwy naturalny lek zapobiegający chorobom, które wpływają na serce. Zawarty w owocu potas działa jak środek rozszerzający naczynia, wspomaga obniżenie ciśnienia krwi i zapobiega pojawieniu się skurczów mięśni.
Wreszcie, luteina i beta-karoten chronią oczy przed promieniowaniem słonecznym i ogólnie wspomagają zdrowie wzroku.
Pomidory nadają się do spożywania na tysiące sposobów: surowe lub gotowane, fermentowane, suszone i konserwowane w oleju, zmiksowane, nadziewane, marynowane, w towarzystwie płatków, warzyw lub podawane tylko z bazylią i oliwą z oliwek, pod warunkiem, że extravergine!
Moje ulubione przepisy to te proste: zmiksowane pomidory z odrobiną cebuli, ząbkiem czosnku, ogórkiem i papryką, przyprawione do smaku solą, pieprzem i oliwą z oliwek do świeżego gazpacho typowego dla tradycji andaluzyjskiej, które może być podawane z grzankami z chleba i kilkoma listkami mięty.
Toskańska panzanella zwycięża wszystko: aby ją przygotować potrzebne będą dojrzałe pomidory, czerwona cebula, świeża bazylia i czerstwy chleb, wilgotny i odciśnięty. Wszystko kroimy na kawałki, przyprawiamy solą, oliwą i octem i zostawiamy do zamarynowania przez przynajmniej godzinę. Prosta, szybka, niesamowicie pyszna!
tłum pl: Ilona Dawid