Od autostopu do carpooling’u – przygoda, czy niebezpieczeństwo?

0
1512

Magdalena Radziszewska

Nadeszło nareszcie długo oczekiwane przez wszystkich lato! Zalane słońcem ulice, błękitne niebo i lekki wietrzyk sprawiają, że aż chce się żyć i… podróżować. Lato to czas, w którym najczęściej udajemy się w podróż. W góry, czy nad morze, do egzotycznego kraju, czy nad jezioro za miastem – to nieistotne. Ważna jest możliwość oderwania się od codzienności, zapomnienia o problemach, które spotykają nas każdego dnia i zmiana otoczenia. Jak pisał poeta Kazimierz Wierzyński „Tylko świat przewędrowany jest coś wart”. Podróże niesamowicie kształcą człowieka, poszerzają jego horyzonty i sprawiają, że inaczej postrzega on otaczający nas świat, widzi go jakby wyraźniej, w pełnej odsłonie. Według niektórych podróżowanie to przede wszystkim poznawanie nowych ludzi, ich obyczajów, sposobu życia oraz kultury ich krajów. To kontakt z inną rzeczywistością sprawia, że nasz światopogląd się zmienia, a my sami stajemi się o wiele bogatsi w doświadczenia.

Jak wiele osób, tak wiele sposóbów podróżowania. Wszystko zależy od preferencji osobistych i charakteru odbywanej przez nas podróży. Mówi się, że aby dana podróż stała się niezapomnianym przeżyciem najlepiej udać się w nią… autostopem. Sposób na przemieszczanie się stary jak świat, przez niektórych uważany za kontrowersyjny i niebezpieczny. Jak jest naprawdę?

Około trzydziestu, czterdziestu lat temu podróżowanie autostopem było normą, wiele osób wybierało ten rodzaj transportu biorąc pod uwagę kiepski stan dróg w ówczesnej Polsce, fakt iż własny samochód był wtedy nie lada luksusem oraz rzadkość z jaką kursowały międzymiastowe autobusy. Młodzi ludzie zakładali plecak na plecy i stojąc przy drodze z tabliczką, na której napisana była nazwa miejsca, do którego chcieli dotrzeć, bez trudu znajdowali transport. Osoby podróżujące autostopem miały nawet specjalne „książeczki autostopowicza”, które były rodzajem ubezpieczenia, ale także zawierały bony, które autostopowicze wręczali kierowcom na kolejnych etapach podróży, a ci wysyłali je do PTTK, gdzie były losowane nagrody.

Był to rodzaj rywalizacji między podróżującymi, a do tego po latach książeczki z pewnością stawały się wspaniałą pamiątką. Kierowcy chętnie pomagali autostopowiczom. Zazwyczaj były to sympatyczne osoby głodne wakacyjnych przygód. Niestety, od tamtego czasu wiele się zmieniło. W czasach wysokiego wskaźnika przestępczości nie ufamy już ludziom, a na samą myśl o podróży samochodem z kimś obcym włos nam się na głowie jeży… Mimo to wciąż jest wiele osób, które chętnie podróżują autostopem i uznają to za niezwykle ciekawą przygodę, która sprawia, że ich podróże są niezapomniane. W internecie można znaleźć nawet specjalne fora dla autostopowiczów, na których poszukują oni kompanów do podróży, dzielą się z innymi swoimi przeżyciami lub udzielają praktycznych rad mniej wprawionym w tego typu podróżowaniu. Wszystko na tym świecie się zmienia, nawet podróżowanie autostopem. Powstał nawet nowy fenomen: carpooling, nazywany także e-autostopem. W jego obrębie tworzą się specjalnie portale internetowe, które zajmują się organizacją wspólnych przejazdów w szczytnym celu ratowania środowiska, a przy okazji zaoszczędzenia pieniędzy zarówno przez podróżujących, jak i przez kierowców. Jedym z takich portali jest carpooling.com. Jest to największa w Europie platforma umożliwiająca kierowcom i pasażerom umawianie się na wspólne przejazdy. Chętni na tego typu podróż rejestrują się w serwisie i tam mogą znaleźć osoby, które udają się w tym samym kierunku. Ideą tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, a przy okazji promowanie wspólnych przejazdów jako niezawodnej i wygodnej formy podróżowania, umożliwiającej zminimalizowanie wydatków i zawarcie interesującyh znajmości. Jest to przykład zupełnie nowej odsłony podróżowania autostopem. Ryzyko związane z tego typu podróżowaniem jest mniejsze, gdyż nie wsiada się do pierwszego lepszego samochodu, do zupełnie obcej osoby, lecz podróżuje się z kimś, z kim miało się już jakikolwiek kontakt.

Wspomniany wcześniej portal carpooling.com ma aż osiem wersji w różnych krajach, w tym w Polsce (www.carpooling.pl), a także w Italii ( www.carpooling.it). Gotowi do drogi?