Camogli to małe nadmorskie miasteczko, zwane również osadą białych żaglowców, charakteryzujące się małym portem, gdzie zacumowane są różnobarwne łódki, i kolorowymi domami z fasadami wychodzącymi na morze. Kolory i jaśniejsze, poprzeczne pasy służyły marynarzom z Camogli do łatwiejszego rozpoznania własnych domów, gdy wracali z połowów.
Do najważniejszych pomników architektonicznych należy bazylika pod wezwaniem Matki Boskiej Wniebowziętej z XII wieku, zbudowana nad morzem, z neoklasycystyczną fasadą i barokowymi wnętrzami. Niedaleko od Bazyliki znajduje się forteca Castel Dragone (Zamek Smoka), zbudowana w XII wieku do obrony portu i miasteczka.
Gmina Camogli obejmuje trzy osady: Ruta, San Fruttuoso (znana dzięki opactwu o tej samej nazwie i statule ”Cristo degli abissi”, ”Chrystus w otchłaniach”) i San Rocco. Do opactwa pod wezwaniem św. Fruttuosa z Tarragony, biskupa katalońskiego z III wieku, można dotrzeć tylko drogą morską lub idąc dwoma szlakami. Opactwo składa się z kościoła, krużganków i wieży zadedykowanej admirałowi Andrei Dorii. Wieża została wzniesiona przez możną rodzinę Doria do obrony przed piratami i Wenecjanami. Statua ”Chrystusa w otchłaniach” znajduje się na dnie morza na głębokości 17 metrów. Dzięki przejrzystej wodzie, każdy może podziwiać dzieło rzeźbiarza Galettiego.
W porcie zacumowane są małe statki, którymi turyści mogą popłynąć do San Fruttuoso, Portofino, Cinque Terre lub opłynąć zatokę Golfo Paradiso. Tutaj odbywają się oryginalne imprezy, jak Festyn Ryby czy procesja łódek.
Natura, błękitne morze i dobra liguryjska kuchnia zapraszają turystów o każdej porze roku.
foto: Tiziana Buglione