Szanowna Pani Jolanta Lulkowska
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 29
ul. Fabryczna 19, 00-446 Warszawa
Jako dyrektor dwumiesięcznika Gazzetta Italia uważam, że moim obowiązkiem jako Włocha, ale również jako dziennikarza, który pracuje w Polsce od lat, jest wyrażenie mojej opinii – łącząc się z tą wyrażoną przez Ambasadora Włoch Alessandro De Pedysa w wysłanym kilka dni temu liście – na temat Pani publicznej wypowiedzi dotyczącej Giuseppe Garibaldiego.
Giuseppe Garibaldi jest postacią tak znaną i docenianą na arenie międzynarodowej, że nie ma potrzeby przypominania ogromnej roli jaką odegrał przyczyniając się, w kluczowym dla rozwoju polityki i społeczeństwa wieku XIX, do kształcenia i uświadamiania mieszkańców i ludów na temat praw, które z czasem stały się fundamentalną podstawą tworzenia każdego państwa socjaldemokratycznego.
Garibaldi, któremu dedykowane są place i instytucje w wielu państwach na świecie, od Urugwaju po Francję, od Włoch po Polskę, poza dokonaniami wojskowymi, osiągnietymi zawsze wspólnie z ludem, a nie z przedstawicielami szlachty czy królów, był zwolennikiem ideałów Mazziniego, czyli wizji politycznej, wówczas niezwykle awangardowej i progresywnej, która popierała pełną wolność słowa, wolność religijną oraz oddzielnie Państwa i Kościoła. Garribaldi był republikaninem, całkowicie popierał równość klasową i bronił praw człowieka polu socjalnym i liberalnym. Stoi to w całkoitej sprzeczności z Pani deklaracją w Radiu dla Ciebie, gdzie określiła Pani Garibaldiego jako „awanturnika, piratę i antysemitę”.
Garibaldi był bohaterem epoki Risorgimenta, która widziała Polskę i Włochy zjednoczone w duchu walki za wolność mieszkańców i za konstytucję wolnego państwa. Był więc propagatorem tych ideałów, które pojawiają się w hymnach narodowych Włoch i Polski, tych samych ideałów, za które walczyli Garibaldi i Mickiewicz w obronie Republiki Rzymskiej i które popchnęły garybaldczyka Francesco Nullo do zorganizowania legionu, złożonego z 600 wolontariuszy, żeby walczyć u boku Polaków, poświęcając własne życie dla wyższych idei wolności ludów.
Przytoczone fakty należą do tych, które powinny być propagowane wśród młodych pokoleń właśnie jako przykłady poświęcenia na rzecz ideałów demokratycznych i wolnościowych. W pierwszej kolejności powinno to być zadanie szkół, bez względu na to czy są dedykowane Garibaldiemu czy nie.
Zamykam list osobistą informacją, z której jestem ogromnie dumny, od ośmiu lat jestem redaktorem naczelnym redakcji włosko-polskiej, która codziennie wydaje dziennik online Polonia Oggi oraz co dwa miesiące magazyn Gazzetta Italia, którego cechą wyróżniającą jest właśnie promowanie w mediach relacji polsko-włoskich i, jeśli byłaby Pani zainteresowana, z ogromną przyjemnością przyjdziemy do szkoły, żeby porozmawiać o antycznych i silnych więziach łączących Włochy i Polskę.
z wyrazami szacunku
Sebastiano Giorgi
Dyrektor Gazzetta Italia