Aneta Zielińska

0
1860

tłum. Joanna Chmielewska

Polska projektantka coraz bardziej rozpoznawalna w Polsce i we Włoszech

Absolwentka krakowskiej Szkoły Projektowania Ubioru i rzymskiej Akademii Koefia, Aneta Zielińska, nie jest jeszcze znaną na polskim rynku projektantką, a już zdążyła wyrożnić się za granicą, biorąc udział w Alta Roma Kolekcja Jesień/Zima (czerwiec 2014) oraz w prestiżowym konkursie czasopisma Grazia” Next Glam Award w Mediolanie (luty 2015) z jury, w skład którego wchodzili: Carla Vanni, dyrektorka Grazia International Network; Giorgio Armani; Jane Reeve, dyrektor naczelny Camera Nazionale della Moda Italiana oraz projektantka Stella Jean i Mario Dell’Oglio, prezydent Camera dei Buyer. Projekty Zielińskiej, zawsze dopracowane i świetnie odszyte, charakteryzują ciekawe zestawienia kolorόw i form. Projektantka co roku z utęsknieniem czeka na jesień (to jej ulubiona pora roku), często wraca do stolicy Włoch, a w pracy inspiruje ją samo życie, uczucia, to, co widzi i słyszy oraz materiały, które same podpowiadają jej, co ma z nich powstać. Spotkana przeze mnie już w zeszłym roku podczas rzymskiego letniego tygodnia mody projektantka Aneta Zielińska – muszę przyznać – nic się nie zmieniła. Jest tą samą skromną, uśmiechniętą, miłą i zdecydowaną osobą; wie, czego chce, i do tego niezłomnie dąży. Jedno jest pewne: już wkrόtce będzie o niej głośno, nie tylko w Polsce i we Włoszech.

Jak długo zajm[cml_media_alt id='113483']Longawa - Aneta Zielińska (3)[/cml_media_alt]ujesz się projektowaniem i kto po raz pierwszy zauważył twój talent?

Myślę, że talent do projektowana na początku odkryłam sama. Czułam, że mogę być w tym dobra, dlatego postanowiłam podjąć naukę w Szkole Projektowania Ubioru w Krakowie. W 2010 roku powstała moja pierwsza dyplomowa kolekcja pt. echo”, która została uznana za najlepszą kolekcję roku podczas Cracow Fashion Awards 2010. Następnie była ona prezentowana i nagradzana na innych konkursach i pokazach w Polsce i za granicą. A później przyszedł czas na kolejne kolekcje…

Ile do tej pory masz ich na swoim koncie i jakbyś opisała tę ostatnią?

Kolekcji jest siedem. Jednak należy tutaj wyjaśnić, że nie są to duże kolekcje, nazwałabym je raczej seriami liczącymi trzy, cztery, czasami pięć sylwetek. Najnowsze projekty są jak zawsze dopracowane i świetnie odszyte. Są połączeniem pięknych kolorów, które są dla mnie odkryciem. Ubrania te są pełne kontrastów, a praca nad nimi była dla mnie czasem owocnym, ale również pełnym zwątpień. Projekty dojrzewały wraz z moimi myślami.

Co na pewno będzie się zmieniało w twoich kolekcjach, a co będzie ich stałym charakterystycznym elementem?

Czas pokaże, co będzie się zmieniało. Na kształt kolekcji ma wpływ bardzo dużo czynników. Na pewno niezmiennym elementem zaprojektowanych przeze mnie ubrań będą wysokiej jakości materiały, dopracowanie detali, znakomite odszycie.

Na jakich tkaninach pracujesz?

Zawsze używam pięknych, wysokogatunkowych materiałów, przede wszystkim naturalnych: jedwabie, wełna, kaszmir, bawełna. Uwielbiam misterne wyszycia, zawsze sama wyszywam. Współpracuję z krawcowymi, czasami z konstruktorem, grafikiem, z fotografami i modelkami.

Jaki był twój pobyt w Rzymie?

Często bywam w Rzymie. Jakiś czas temu uczyłam się tutaj w Akademii KOEFIA. Dla mnie nagroda w postaci zaproszenia do zaprezentowania mojej kolekcji podczas Alta Moda Roma była dużym wyróżnieniem.

Twoje najbliższe cele?

Czekam na jesień, uwielbiam być w Polsce o tej porze roku. Chcę poświęcić dużo czasu na doskonalenie rysunku. Często pytano mnie o moje inspiracje w kontekście projektowania. Inspiruje mnie moje życie, moje uczucia, to, co widzę i słyszę. Inspirują mnie materiały, które same podpowiadają, co ma z nich powstać.

Mediolański konkurs Grazia Next Glam Award 2015 na najlepszy projekt projektantόw [cml_media_alt id='113484']Longawa - Aneta Zielińska (6)[/cml_media_alt]under 35 z całego świata wygrała Jihye Park z Korei? Wzięło w nim udział 22 stylistów. Co przedstawiał twόj projekt? Jak mogłabyś go nam opisać?

Mój projekt to płaszcz z kaszmiru i wełny w pięknym pastelowym miętowym kolorze i jedwabno-błękitno-gołębi a sukienka na cieniutkich ramiączkach. Płaszcz swoim fasonem przypomina szlafrok, natomiast sukienka jest bardzo bieliźniana. Projekt jest subtelny i prosty w formie.

Jak to się stało, iż Grazia Polska wybrała twόj rysunek?

Udział w konkursie zaproponował mi we wrześniu zeszłego roku ówczesny redaktor polskiej Grazii” Michał Zaczyński. Michał jest jurorem konkursów dla młodych projektantów, a ja często się na takie zgłaszam. Zapamiętał mnie sobie i pewnie spodobały mu się moje projekty. Konkurs był kilkuetapowy. Najpierw wysłałam swoje portfolio i CV, przeszłam wstępne eliminacje i później miałam wykonać dwa projekty rysunkowe na temat kobieta Grazii” SS’15. Następnie wybrany projekt musiałam zrealizować.

Jakie są twoje wrażenia z Mediolanu?

Impreza, która odbyła się w Mediolanie, była zorganizowana z wielkim rozmachem. Pojawiły się na niej osobistości ze świata mody, między innymi Alberta Feretti czy Brunello Cucinelli. Prezentacje projektów robiły ogromne wrażenie! Pokaz w Rzymie był imprezą bardziej kameralną i odbywał się w zupełnie innej scenerii. Mediolan zrobił na mnie duże wrażenie, to niezwykle inspirujące miasto. Jestem zachwycona Katedrą i galerią Vittorio Emanuele.

Co sądzisz o obecnej sytuacji polskiej mody?

Myślę, że w Polsce jest biednie i dlatego nie ma przebicia. Młodym projektantom brakuje wsparcia finansowego i menadżerskiego, żeby jakoś ruszyć z miejsca.