Iwona Pruszkowska
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa istnieje od 1899 roku. Jego główna siedziba mieści się w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym. Początkowo muzeum istniało jako Archiwum Akt Dawnych Krakowa, dopiero od 1952 roku jego zbiory są udostępnione zwiedzającym. W roku ubiegłym, tj. w 2011, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa odwiedziło łącznie 968 220 osób. W porównaniu z rokiem 2010, liczba zwiedzających podwoiła się. Najpopularniejszym oddziałem MHK jest Trasa Turystyczna Rynku Podziemnego w podziemiach Sukiennic – o tym świadczą choćby recenzje oceniające nas za obsługę turystyczną. Popularność tego oddziału nierozerwalnie związana jest z ilością zwiedzających, codziennie przychodzi tu około 1200 osób. Drugim co do ważności naszym oddziałem, jest Fabryka Emalia Oskara Schindlera na krakowskim Zabłociu. Tę ekspozycję, poświęconą opowieści o drugiej wojnie światowej w Krakowie, odwiedza rocznie około 200 000 turystów, spośród których około 1/3 to turyści zagraniczni. Trzecim co do popularności naszym oddziałem jest Stara Synagoga na krakowskim Kazimierzu, którą odwiedza corocznie około 115 000 turystów, w tym więcej niż połowę stanowią goście zagraniczni. Niewątpliwie najcenniejsze są zabytki cechowe. Cieszymy się z posiadania pamiątek związanych z wielowiekową historią Bractwa Kurkowego. Cenne w naszych zbiorach są pamiątki związane z władzami miasta. Posiadamy liczny zbiór zabytków rzemiosła artystycznego oraz bogatą kolekcję grafiki. Warto wspomnieć nasze militaria – broń sieczną i palną od średniowiecza do XX w. Wspomniałem wcześniej oddział w Starej Synagodze, więc nie sposób pominąć nasze judaica. Mamy w zbiorach wyjątkowe teatralia związane z wybitnymi postaciami teatru krakowskiego i polskiego, w tym związane z Wyspiańskim, Modrzejewską i Kantorem. W końcu mówiąc o naszych zbiorach nie można nie wspomnieć o szopkach bożonarodzeniowych, pięknym przykładzie wciąż żywego folkloru miejskiego. Najnowocześniejszymi oddziałami muzeum są niewątpliwie Rynek Podziemny i Fabryka Schindlera. W szczególności jednak podziemia, które przyjmują zwiedzających od 24.09.2010 r. Pierwsza myśl o stworzeniu Trasy Turystycznej Runku Podziemnego to rok 2004. Potem pomysł ten był coraz bardziej konkretyzowany, aż w 2009 r. powstał ogólny scenariusz ekspozycji.
Podziemia wyróżniają się niepowtarzalnymi reliktami przeszłości. Zabytkami in situ – świadkami ziemnymi, średniowiecznymi traktami drożnymi, reliktami osady wczesnośredniowiecznej.Ważnymi są tam zabytki ruchome, odzwierciedlające życie codzienne mieszkańców średniowiecznego Krakowa. Do tego ekspozycja ta wyróżnia się dużą ilością elektroniki i narzędziami do prezentacji multimedialnych (rekonstrukcje cyfrowe dawnej architektury, filmy 3d, dokumenty fabularyzowane). Są tam eksponaty odkryte w trakcie badań archeologicznych, prowadzonych w latach 2004 – 2010 na Rynku krakowskim, odnoszące się do okresu średniowiecznej egzystencji miasta. Nie ma tam eksponatów spoza miasta. Zasadniczo wszystkie eksponaty pochodzą z okresu od X do XV wieku.
Ok. 70% zwiedzających muzeum to turyści indywidualni. Wśród nich połowę stanowią osoby dorosłe od 27 do 65 roku życia. Drugą połowę stanowią uczniowie, studenci oraz osoby starsze. Pozostałe 30% to turyści zwiedzający Podziemia w grupach, przede wszystkim są to grupy szkolne. Około 10% wszystkich zwiedzających to turyści zagraniczni. Należy też wspomnieć, iż muzeum jest dostępne dla osób niepełnosprawnych. Oferumy również możliwość obsługi wycieczki z włoskojęzycznym przewodnikiem. Najłatwiej dokonać rezerwacji przewodnika poprzez stronę www.podziemiarynku.com lub skontaktować się z Centrum Obsługi Zwiedzających poprzez stronę www.mhk.pl lub telefonicznie pod nr 12 4265060. Centrum Obsługi Zwiedzających mamy zlokalizowane najdogodniej, jak tylko można w Krakowie, bo w Sukiennicach.