Triest / Studio Tommaseo
Inicjatywa ku czci wielowymiarowej postaci artysty – Stanisława Ignacego Witkiewicza – odbędzie się w dniach pomiędzy 18 października a 18 grudnia w Trieście. Inicjatywa jest promowana przez Komitet na rzecz Współczesnego Triestu, w ramach badań nad historią sztuki Europy Wschodniej, którym triesteńska instytucja poświęca uwagę od 1995 r. Pieczę nad inicjatywą, realizowaną we współpracy ze Stowarzyszeniem Artspace, sprawuje Gabriella Cardazzo. Eventy rozpoczną się w piątek 18 października międzynarodową konferencją naukową, która odbędzie się w Studio Tommaseo: polscy oraz włoscy eksperci będą rozmawiać na temat wielowymiarowej osobowości Witkiewicza – artysty, fotografa, poety, pisarza teatralnego i filozofa żyjącego w latach 1885-1939 i nadal mało znanego we Włoszech. .
Przewidziane są wystąpienia Pawła Polita, Milady Ślizińskiej, Przemysława Strożka i Giovanny Tomassucci.
Tego samego dnia, na zakończenie kongresu, odbędzie się inauguracja dokumentalnej wystawy fotografii polskiego artysty, wybranych z kolekcji Stefana Okołowicza. Dwadzieścia ważnych portretów, wykonanych między rokiem 1910 i latami trzydziestymi XX w. Pośród nich znajduje się portret Artura Rubinsteina oraz wielkiego polskiego antropologa, twórcy antropologii społecznej, przyjaciela Witkiewicza, Bronisława Malinowskiego.
Wystawa zdjęć – która potrwa do 18 grudnia i będzie miała bogatą część historyczną i dokumentalną – będzie punktem wyjścia dla dalszych analiz poświęconych teatrowi, kinu i sztuce wizualnej.
Odbędą się dwa spotkania poświęcone teatrowi. Pierwsze z nich będzie miało miejsce 19 października, a opiekować się nim będą Loriano Della Rocca i Ludmiła Ryba. W czasie spotkania zostaną odczytane fragmenty “Niemytych dusz”, “Wstępu do teorii Czystej Formy w teatrze”, “Kurki Wodnej”, “Wariata i zakonnicy”. Kolejne spotkanie odbędzie się w środę 18 grudnia, w dniu zakończenia inicjatywy. W spotkaniu będzie uczestniczył Andrzej Welmiński i będzie ono poświęcone grze aktorskiej według Witkiewicza. Kino będzie głównym tematem 14 listopada, kiedy to odbędzie się pokaz serii filmów dokumentalnych, we współpracy z Telewizją Polską, oraz filmu “Lovelies and Dowdies” Kena McMullena (Wlk. Brytania, r. 1974, 30’), pokazującego wpływ Witkiewicza na Tadeusza Kantora. Pod koniec listopada będzie miało miejsce specjalne wydarzenie: wielki artysta sztuk multimedialnych Józef Robakowski będzie mówił na temat spuścizny Witkiewicza i poświęci wyjątkowy film jednemu z wątków w jego produkcji historycznej.
poniedziałek-sobota, g.17-20
wstęp wolny